Pre verejnosť

Rozhovor pre TV Spark (relácia Univerzum)

Z čoho vznikajú fóbie a prečo sú nebezpečné? Je správne potláčať vlastné pocity? Kedy dokážeme fóbie zvládnuť sami a kedy by sme mali vyhľadať odbornú pomoc? Ako sa nálada v spoločnosti odráža na našom mentálnom zdraví? Sledujte v relácii Univerzum s psychológom Dušanom Fábikom.

 

Predstavenie novej knihy Psychologický výklad snov

Predstavujem svoju novú knihu Psychologický výklad snov, v ktorom predstavujem vlastný inovatívny prístup práce so snami s názvom Integrated personality approach. Objasňuje význam obrazov v sne, vrátane nebezpečných postáv, zvierat, domov či prírodných živlov. Poodhalí tajomstvo nočných môr či nevšedných spánkových fenoménov, ako je spánková paralýza, nočný des či lucídne snívanie.

 

Rozhovor pre STVR (relácia Dámsky klub)

Školské a rodinné prostredie u nadaných detí

S veľkou vďakou som prijal pozvanie do televíznej relácie Dámsky klub. Rozprávali sme sa o intelektovo nadaných deťoch, organizácii Mensa a školskom prostredí nadaných. Spomenuli sme identifikáciu nadaných detí, potenciálne problémy a intelektuálne potreby. Rozhovor je k nahliadnutiu TU.

 

Rozhovor pre RTVS 24 (spravodajská relácia Aktuálne :24)

Psychológ Dušan Fábik_odborník na politickú psychológiu

Témou rozhovoru z oblasti politickej psychológie bolo polarizácia v našej spoločnosti. Ako upokojiť spoločnosť? Aké kroky môžeme vykonať? A čo sa môže udiať ak politici nebudú regulovať svoje mediálne výstupy? Link na rozhovor TU.

 

Reportáž pre TV Markíza (magazín Reflex) o nadaných deťoch

psychológ Dušan Fábik - Bratislava (Ružinov)

„Intelektové nadanie je „pole position“. Je to dobrá štartovacia pozícia do života, ale vždy záleží od nás ako tú štartovaciu pozíciu využijeme.“ – reportáž o nadanej študentke (Reflex, 3.4.2024 ). Link na reportáž TU.

 

Prednáška v Prahe o vlastnom prístupe práce so snami

Na dvojhodinovej prednáške v Prahe som predstavil svoj koncept  pre výklad snov Personality integrity approach (PIA). Preložiť ho môžeme ako Prístup zameraný na celistvosť osobnosti. Vychádza z aktuálneho vedeckého poznania a umožňuje spoznať význam sna behom niekoľkých minút. Pre výskumne založených ľudí, dávam do pozornosti štúdie, ktoré referujú o Personality integrity approach (1, 2).

 

Rozhovor v HN o agresivite v politickom súboji

Rozhovor v Hospodárskych priniesol informácie o agresivite nielen v predvolebnej kampani, ale aj v spoločnosti. Odpovedá na otázku prečo pandémia covidu zvýšila agresívne správanie a či súvisí agresivita s výškou inteligencie. Viac TU.

 

Rozhovor v Denníku N o nadaných deťoch a emočnom prežívaní

Psychológ Dušan Fábik o nadaných deťoch

Rozhovor popisuje v čom sú nadané deti rozdielne a aké typy deti navštevujú školy pre intelektovo nadaných žiakov. V rozhovore možno zistiť či majú nadané deti častejšie psychické problémy a ako k nim ako rodičia môžeme pristupovať. Celý článok možno nájsť TU.

Rozhovor v relácii Teleráno na tému význam a výklad snov

V rozhovore bola popísaná základná funkcia snívania, ktorá spočíva v integrovaní a konsolidovaní našich emócií. Ďalej boli spomenuté najčastejšie sny klientov, práca so snami či lucídne snívanie. Celý rozhovor je možné nájsť TU.

 

Reportáž v relácii Reflex na tému spánková paralýza

Psychológ Dušan Fábik_spánková paralýza

V reportáži bol popísaný fenomén spánkovej paralýzy. Medzi jej hlavné znaky patrí neschopnosť pohybu, úzkostné emócie a strašidelné halucinácie. Celú reportáž možno nájsť TU.

 

Reportáž TV Markíza na tému obsedantno-kompulzívna porucha

psychológ Dušan Fábik, Bratislava, OCD

V krátkej reportáži TV Markíza sme hovorili o OCD (obsedantno-kompulzívna porucha). Ako sa prejavuje, kedy dané prejavy možno považovať za OCD a kedy ešte nie. Celú reportáž si môžete pozrieť TU.

 

Rozhovor v denníku SME o snoch, nočných morách a terapii 

V rozhovore sa možno dočítať o liečbe nočných mor, spánkovej paralýze či najčastejšie vyskytujúcich snoch. Článok si môžete pozrieť TU.

 

Rozhovor v týždenníku Téma o význame a skúmaní snov

Psychológ o snochRozhovor s redaktorkou Katarínou Abeille je primárne zameraný na výskumné zistenia z oblasti snívania. Je určený najmä pre zainteresovaných čitateľov a záujemcov o snívanie. V článku sa dá dočítať o vplyve zvládania stresu na naše sny, rovnako aj o význame našich vzťahoch na obrazy a emócie v sne. Článok si môžete pozrieť TU.

 

Rozhovor pre Interez na tému spánková paralýza

Rozhovor pre Interez sa venuje fenoménu spánkovej paralýzy. Jedná sa o stav čiastočného prebudenia, v ktorom zobudený nevie kontrolovať vlastné telo. Dočítať sa môžete o príčinách spánkovej paralýzy, rizikách aj možnosti liečby. Celý článok sa dá prečítať TU.

 

Rozhovor pre Forbes na tému sny a naše emócie

Psychológ_výklad snov

Rozhovor bol zameraný na popísanie základnej funkcie snívania. Dočítať sa možno aj o rozdieloch medzi snami mužov a žien, o nočných morách (ako sa ich zbaviť) a možnostiach výkladu. Prečítať sa dá TU.

 

Rozhovor v denníku Nový čas na tému úzkosť

Rozhovor je zameraný na základe informácie v kontexte úzkosti. Dočítať sa dá o vzniku úzkosti, základných metódach v terapii úzkosti či prognóze vyliečenia. Spomínajú sa tam taktiež niektoré neefektívne spôsoby pri liečbe úzkosti. Celý článok sa dá v printovej prehliadnuť TU alebo v elektronickej verzii TU.

 

Prednáška o funkcii a výklade snov v KC Dunaj

Prednáška vysvetľovala funkciu snov v psychike jedinca a ich pôvod. Predstavila základné  kroky, ktorými môžeme odkryť skrytý význam snov a viacero ukážok a príkladov pri práci so snami. Prednáška využívala v prvom rade najaktuálnejšie poznatky z výskumov spánkových laboratórnych štúdii, pričom syntetizovala východiská viacerých psychoterapeutických škôl vrátane hlbinnej psychológie, daseinanalýzy, či geštalt psychológie.


 

Rozhovor v Denníku N na tému rozvíjania nadania

Poradenstvo pre nadaných

Rozhovor prináša informácie o základných charakteristikách intelektovo aj výtvarne nadaných deťoch.  Popisuje vhodný spôsob rozvíjania nadania, ako aj úskalia v rodičovskom prístupe k nadaným deťom.  Rovnako poukazuje na výtvarnú a umeleckú činnosť ako adekvátnu aktivitu pre rozvoj komplexnej a emočnej osobnosti. Článok si môžete pozrieť TU.