Psychologický výklad snov

Výklad snov, ktorý sa využíva v psychológii má viacero zásadných rozdielov oproti populárnym a neodborným výkladom.Psychologický výklad snov

Základné východiská pri výklade snov

Vďaka poznatkom z mnohých výskumov a štúdií prišli psychológovia v posledných rokoch ku konsenzu, že sny slúžia k spracovaniu emócií a emočných zážitkov z bdelosti. Sen preto obsahuje tie emócie, ktoré zostali v bdení nevyjadrené, potlačené alebo nespracované. Nočným snením a prežívaním dochádza k spracovaniu a integrovaniu týchto emócií, ktoré prispieva k zmierneniu emočného stresu a priblíženiu k svojmu autentickému prežívaniu. Vďaka tomu sa snívajúci zobudí nielen fyzicky oddýchnutý, ale aj pripravený čeliť ďalším emočným výzvam v priebehu dňa. Čitateľovi predkladám aj vlastné výskumné dôkazy (napr. 1, 2), o ktorých som v stručnosti referoval vo viacerých rozhovoroch či podcastoch.

Ernest Hartmann (1934-2013) mnohými výskumami presvedčivo preukázal, že primárnou úlohou sna je spracovanie a zvládanie emócií.

Dôraz na emócie, menej na symboly

Pre celkový význam sna má teda dôležitú úlohu prežívanie v sne. Hoci jestvuje mnoho článkov, publikácii a výkladov, ktoré pojednávajú o jednotlivých významoch, ich hodnota je v skutočnosti veľmi nízka. Platí, že iný význam má lietanie, pri ktorom snívajúci napríklad pociťuje radosť a iný, pri ktorom pociťuje strach.

Úlohou psychológa by preto malo byť dôsledné zmapovanie prežívania v sne, pretože to nám odhalí, ktorá emócia zostala v bdení nespracovaná alebo nevyjadrená. Na podklade tejto snovej emócie potom môže snívajúci skúmať kde danú emóciu zažil alebo mohol zažiť v bdelom živote. To významne pomôže poodhaliť význam sna.

Ukážka výkladu snov v kontexte emócií (klientka vo veku 20 rokov).

„V sne ma niekto naháňal. Vôbec netuším, kto to bol a čo chcel. Bála som sa otočiť a pozrieť sa naňho. Len som utekala. V sne to bolo komplikované, pretože som nevedela dobre utekať. Mala som ťažké nohy, akoby sa mi zabárali do zeme.“

V súlade s vyššie uvedenými informáciami boli najskôr dôsledne vydotazované emócie v sne. Prvotné odpovede klientky boli „veľký stres“ či „nepríjemný sen“. Po bližšom preskúmaní bola klientka schopná pomenovať emóciu strachu. Následne sme sa zamerali na pocit strachu a myšlienky k nemu sa viažúce, aby sa jej vlastné prežívanie čo najkvalitnejšie sprítomnilo. Po niekoľkých opisoch tohto pocitu povedala, že to „bol ten najhorší pocit – strach, že nemôže robiť, čo chce„. Spýtal som sa , či pozná aj v bdelom živote takýto pocit alebo strach, „že nemôže robiť, čo chce“. Klientka odpovedala „všade„… Následným rozšírením témy sa klientka rozhovorila o tom, že má prácu, ktorú neznáša, štúdium, ktoré ju nebaví a rodičov, ktorí ju obmedzujú. Vidíme teda, že pre pochopenie sna bolo potrebné sa precízne zahĺbiť do emočného prežívania v sne.

Výklad snov je špecifický

Pokiaľ chce psychológ analyzovať bytosti v sne či prostredie sna, je nevyhnutné minimálne využívanie snárov. Každý z nás má totiž svoje vlastné skúsenosti, zážitky a myšlienky, kvôli čomu nie je možné, aby jeden obraz v sne znamenal u každého človeka presne to isté.

Príklad – pavúk v sne zoológa bude mať asi iný význam ako pavúk v sne človeka, ktorý trpí arachnofóbiou. Kým v prvom prípade bude pavúk symbolizovať pravdepodobne niečo príjemné a zaujímavé, v druhom prípade skôr niečo ohrozujúce a nebezpečné.

Vďaka výskumom (napr. TU) môžeme aspoň vo všeobecnosti povedať, že rôzne postavy v sne reprezentujú naše vlastné osobnostné stránky alebo tendencie. Agresor v sne môže znamenať, že k sebe pristupuje agresívne, sme na seba prísni alebo agresívne potláčame svoje emócie. Zviera v sne zase môže predstavovať nejaké pudové impulzy, napr. erotické či agresívne. Konkrétne príklady si možno prečítať v mojej štúdií (napr. TU).

Snívajúci je kľúčom pri práci so snami

V psychologickom výklade snov má najvýznamnejšie miesto samotný snívajúci. Viacerí autori sa zhodujú, že aj snívajúci, ktorý netuší význam svojho sna a nemá špecifické znalosti o problematike snívania môže zásadne ovplyvniť výklad sna. Klientova vnútorná intuícia a schopnosť emočnej priľnavosti bdelého života so snom sú faktory, ktoré vo výsledku rozhodujú o význame daného sna.

Okrem toho, ako je spomenuté vyššie, snívajúci referuje v priebehu výkladu o svojich myšlienkach k snovým obrazom, bez ktorých by bol samotný výklad neuskutočniteľný. Doslova preto platí, že najpodstatnejšiu a kľúčovú úlohu pri práci so snami zohráva sám snívajúci.

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Drieňová 34, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

9 názorov na “Psychologický výklad snov

 1. V noci sa pod mojou posteľou otvorila podlaha, začala sa navršovať zemina a z jamy vyšli ruky, ktoré ma začali chytať. Akoby bol podo mnou hrob a otvoril sa (bývam na prízemí). Začal som kričať POMOC!. Veľmi ťažko, akoby som strácal hlas. Vtom som sa prebudil.

  • Presne to isté som zažila ja skoro do bodky, ale v myslím halucináciach po pôrode keď som odišla a potom ma znovu oživili a k tomu totálna paraliza, len mňa tie ruky s posteľou tlačili do stropu, alebo ako by ma chceli zobrať preč

 2. Dobry vecer,

  Zaujimal by ma Vas nazor na moju mocnu moru z detstva ( 4 -10r ). Snivavalo sa mi, ze som zrnkom v piesku, alebo sucast obdobnej hmoty. Ta sa zrazu dala do pohybu az vytvorila vir a mna to stahovalo samozrejme dnu.
  Neznesitelny pocit beznadeje, sklucenia, dusenia a bezvychodiskovej situácie. Samozrejme našťastie, skor ako som sa celkom udusila, prebudila som sa.
  Ale ten pocit si pamätám dodnes (37).
  Ďakujem za odpoveď
  S pozdravom Monika

  • Dobrý deň, Monika,

   ako je písané v článku, účelom sna je spracovať naše emócie z bdelého života. Pokiaľ sa Vám teda v sne objavili emócie beznádeje či skľúčenia, jedná sa o pocity, ktorým ste boli vystavená už v bdelosti. Sen sa tieto emócie snažil spracovať a konsolidovať. Ten samotný snový dej už len zdôrazňuje pocity v sne. Byť zrnkom piesku znamená pocit „malosti“, ktorý prináša skľučujúce emócie. Aby ste snu čo najlepšie porozumeli je dobré sa zamyslieť kde ste v danom období života (4-10r) v priebehu bdelosti zažívali tieto nepríjemné emócie. Ten sen sa totiž týka presne tých udalostí.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 3. Dobrý deň
  Rozišiel som sa partnerkou je tomu 5 mesiacov , Mal som sen …Bol som na pláži a užíval som si tu pláž zrazu sa mi zjavil syn bývalej a mali sme rozhovor dosť živý a hovoril mi , Daj sa z mamou zas do kopy.. Ja som mu odpovedal , Šimon že to nejde , to by sa musela zmeniť. Ale stále hovoril to isté.. A keď mam pekný sen vždy sa zjaví bývalá a pokazi mi to …

 4. Snívalo sa mi s kŕdľom čiernych havranov. Najprv ma v dome, ktorý bol cudzí oslovilo mladé dievča, bledé a oblečené v čiernych šatách. Spadla naň ťažká čierna skriňa, zranila si ruku. Odišla som z domu pre pomoc v aute, ktoré som riadila a ako spolujazdec mi bol môj partner. Šli sme po úzkej ceste medzi panelákmi a odrazu všade z neba začali padať mŕtve havrany. Tie, ktoré žili, sa vrhli na ľudí a ďobali ich. Cúvla som autom za jeden dom, že sa schovám. No môj priateľ trval na tom, aby som sa na tie havrany vrhla. Keď som odmietla, kázal mi z auta vystúpiť a chcel šoférovať sám. V tom som uvidela blonďavé dieťa, ako padlo mŕtve na zem a havran mu vyďobával oči. Vystúpila som z auta, aby som opäť nasadla na zadné sedadlo, ale auto sa zmenilo na obyčajný bicykel. Môj partner si to vôbec nevšimol a vravel, aby som si už sadla na zadné sedadlo. Keď som si chcela sadnúť na mriežkované sedadlo, všetko zmizlo. Môj partner, havrany, dievča, bicykel. Bola len tichá a prázdna ulica. Ostala som tam sama. V tom som sa zobudila. Nič podobné som na internete nenašla, čo by tieto sny mali znamenať. Čaká ma teraz v zime dlhá cesta autom. Je to predzvesť mojej smrti, alebo strach podvedomí z cestovania v tomto zimnom období?

  • Dobrý deň prajem,

   rozumiem, že Váš sen vyvolal strach a obavy z nadchádzajúceho cestovania. Môžem Vás však ubezpečiť, že sen nie je predzvesťou Vašej smrti.

   Pekný deň.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 5. Dobry den, mala som sen ako sa mi v byte niekdo dobijal cez dvere. Ja som sa snazila zamknut, ale osobe sa podarilo nejako (celkom lahko) dostat cez dvere. Bola nizsej postavy a prisla ma okradnut. Zacali sme spolu bojovat, nejako som ju polozila na zem a roztvarala rukami usta pricom som jej velmi neslusne nadavala. V soku ze taketo slova vysli z mojich ust (nie je to pre mna typicke taketo nadavky), som sa zobudila. Sny si nepamatam, len ak je nejaky hrozostrasny naco sa zobudim. Pri tomto som si uvedomila ze takyto sa mi uz snival ale ze to bola zena v doprovpde s jednym alebo dvoma chlapmi a vtedy sa dostala dnu tak, ze vsunula nohu medzi dvere ked som mala dojem ze pruska postarka. Dakujem

  • Dobrý deň prajem,

   podľa výskumov (napr. 1,2) reprezentujú postavy v sne určité časti nás samých. Skúste premýšľať aké vlastnosti a charakteristiky mala daná postava v sne. Pokiaľ ide napríklad o osobu agresívnu, možno ste v nejakom kontexte na seba agresívna. Pokiaľ ide o postavu, ktorá Vás chce oklamať, možno v nejakom kontexte klamete samú seba. Skúste zvážiť aké aspekty Vás samej sa môžu zrkadliť v danej osobe.

   Držím palce pri úvahách.

   S pozdravom, Dušan Fábik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.