Psychologický výklad snov

Výklad snov, ktorý sa využíva v psychológii má viacero zásadných rozdielov oproti populárnym a neodborným výkladom.Psychologický výklad snov

Základné východiská pri výklade snov

Vďaka poznatkom z mnohých výskumov a štúdií prišli psychológovia v posledných rokoch ku konsenzu, že sny slúžia k spracovaniu emócií a emočných zážitkov z bdelosti. Sen preto obsahuje tie emócie, ktoré zostali v bdení nevyjadrené, potlačené alebo nespracované. Nočným snením a prežívaním dochádza k spracovaniu a integrovaniu týchto emócií, ktoré prispieva k zmierneniu emočného stresu a priblíženiu k svojmu autentickému prežívaniu. Vďaka tomu sa snívajúci zobudí nielen fyzicky oddýchnutý, ale aj pripravený čeliť ďalším emočným výzvam v priebehu dňa. Čitateľovi predkladám aj vlastné výskumné dôkazy (napr. 1, 2), o ktorých som v stručnosti referoval aj v rozhovore pre časopis Téma – TU.

Ernest Hartmann (1934-2013) mnohými výskumami presvedčivo preukázal, že primárnou úlohou sna je spracovanie a zvládanie emócií.

Dôraz na emócie, menej na symboly

Pre celkový význam sna má teda dôležitú úlohu prežívanie v sne. Hoci jestvuje mnoho článkov, publikácii a výkladov, ktoré (bez rozpakov) pojednávajú o jednotlivých významoch, ich hodnota je v skutočnosti veľmi nízka. Platí, že iný význam má lietanie, pri ktorom snívajúci napríklad pociťuje radosť a iný, pri ktorom pociťuje strach.

Úlohou psychológa by preto malo byť dôsledné zmapovanie prežívania v sne, pretože to nám odhalí, ktorá emócia zostala v bdení nespracovaná alebo nevyjadrená. Na podklade tejto snovej emócie potom môže snívajúci skúmať kde danú emóciu zažil alebo mohol zažiť v bdelom živote. To významne pomôže poodhaliť význam sna.

Ukážka výkladu snov v kontexte emócií (klientka vo veku 20 rokov).

„V sne ma niekto naháňal. Vôbec netuším,kto to bol a čo chcel. Bála som sa otočiť a pozrieť sa naňho. Len som utekala. V sne to bolo komplikované, pretože som nevedela dobre utekať. Mala som ťažké nohy, akoby sa mi zabárali do zeme.“

V súlade s vyššie uvedenými informáciami, som najskôr dôsledne vydotazoval emócie v sne. Prvotné odpovede klientky boli „veľký stres“ či „nepríjemný sen“ a až po bližšom preskúmaní bola klientka schopná pomenovať emóciu strachu. Následne sme sa zamerali na pocit strachu a myšlienky k nemu sa viažúce, aby sa jej vlastné prežívanie čo najkvalitnejšie sprítomnilo. Po niekoľkých opisoch tohto pocitu povedala, že to „bol ten najhorší pocit – strach, že nemôže robiť, čo chce„. Spýtal som sa preto, či pozná aj v bdelom živote takýto pocit alebo strach, „že nemôže robiť, čo chce“. Klientka odpovedala „všade„… Následným rozšírením témy sa klientka rozhovorila o tom, že má prácu, ktorú neznáša, štúdium, ktoré ju nebaví a rodičov, ktorí ju obmedzujú. Vidíme teda, že pre pochopenie sna bolo potrebné precízne sa zahĺbiť do emočného prežívania v sne.

Čitateľovi, ktorý sa chce dozvedieť viac o význame emócií v psychologickom výklade snov a jeho praktickom využití v psychoterapii môžem odporučiť Podcast Hmmm, ktorému som obšírnejšie zodpovedal na otázky problematiky snívania a výkladu snov – TU.

Výklad snov je špecifický

Pokiaľ psychológ prejde od emócií k analýze snových postáv či prostredia, je nevyhnutné minimálne využívanie snárov. Psychológovia vychádzajú z presvedčenia, že každý človek má svoje vlastné skúsenosti, zážitky a myšlienky. Nie je preto možné, aby konkrétny obraz v sne znamenal u každého človeka to isté.

Príklad – pavúk v sne zoológa bude mať asi iný význam ako pavúk v sne človeka, ktorý trpí arachnofóbiou. Kým v prvom prípade bude pavúk symbolizovať pravdepodobne niečo príjemné a zaujímavé, v druhom prípade skôr niečo ohrozujúce a nebezpečné.

Psychologický výklad snov je preto založený na skúmaní myšlienok, nápadov a skúseností snívajúceho k snovým obrazom, na základe čoho sa predpokladá význam daného symbolu. Tejto metóde sa hovorí metóda voľných asociácií a zaviedol ju Sigmund Freud.

Napriek tomu, že sa význam symbolov môže líšiť od človeka k človeku, v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ som sa pokúsil vyčleniť význam niekoľkých najčastejších snových symbolov (úvod do článku, dravé zvieratá, autorita, tehotenstvo, smrť, auto, nevera, neznáma postava).

Viaceré náhľady

Okrem toho, viacerí psychoterapeuti, ktorí využívajú vo svojej praxi prácu so snami sú schopní ponímať sen z náhľadu viacerých psychoterapeutických škôl. Mnohí sú oboznámení napríklad s prístupom Carla Junga a jeho archetypmi, ktoré odrážajú v sne vrodené formy prežívania a vnímania. Známy je aj náhľad gestalt psychológie, ktorá definuje každý prvok v sne ako časť z osobnosti snívajúceho alebo daseinsanalýzy, ktorá nazerá na sen ako na niečo v čom sa zjavujú možnosti danej osoby. Výklad snov v psychoterapii je preto flexibilnejší a pre každú osobu jedinečný, čím sa zásadne líši od výkladu snov pomocou snárov.

Jeden z Jungových archetypov je tieň, ktorý predstavuje neprejavenú (potláčanú) stránku osobnosti. V snoch býva znázornený napríklad niečím čo nám naháňa strach.

Snívajúci je kľúčom pri práci so snami

V psychologickom výklade snov má najvýznamnejšie miesto samotný snívajúci. Viacerí autori sa zhodujú, že aj snívajúci, ktorý netuší význam svojho sna a nemá špecifické znalosti o problematike snívania môže zásadne ovplyvniť výklad sna. Klientova vnútorná intuícia a schopnosť emočnej priľnavosti bdelého života so snom sú faktory, ktoré vo výsledku rozhodujú o význame daného sna.

Okrem toho, ako je spomenuté vyššie, snívajúci referuje v priebehu výkladu o svojich myšlienkach k snovým obrazom, bez ktorých by bol samotný výklad neuskutočniteľný. Doslova preto platí, že najpodstatnejšiu a kľúčovú úlohu pri práci so snami zohráva sám snívajúci.

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Drieňová 34, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

15 názorov na “Psychologický výklad snov

 1. V noci sa pod mojou posteľou otvorila podlaha, začala sa navršovať zemina a z jamy vyšli ruky, ktoré ma začali chytať. Akoby bol podo mnou hrob a otvoril sa (bývam na prízemí). Začal som kričať POMOC!. Veľmi ťažko, akoby som strácal hlas. Vtom som sa prebudil.

  • Presne to isté som zažila ja skoro do bodky, ale v myslím halucináciach po pôrode keď som odišla a potom ma znovu oživili a k tomu totálna paraliza, len mňa tie ruky s posteľou tlačili do stropu, alebo ako by ma chceli zobrať preč

  • Dobrý deň prajem,

   rád by som Vám odpovedal, ale ako sa píše v článku, k celkovému náhľadu na sen je potrebné väčšie množstvo informácii. Je nevyhnutné poznať emócie v sne, postavu násilníka v sne a ďalšie okolnosti. Bez toho sa stáva výklad snov len hádanie, resp. neodborný snový snár.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 2. Videa som rodicov v posteli sa hadat a potom moj otec sa dobodal nozom na bruchu a vysli mu vnutornosti a ja som to videla ..ja viem ze je to strasne ale takyto sen som este nikdy nemala

 3. Dobry vecer,

  Zaujimal by ma Vas nazor na moju mocnu moru z detstva ( 4 -10r ). Snivavalo sa mi, ze som zrnkom v piesku, alebo sucast obdobnej hmoty. Ta sa zrazu dala do pohybu az vytvorila vir a mna to stahovalo samozrejme dnu.
  Neznesitelny pocit beznadeje, sklucenia, dusenia a bezvychodiskovej situácie. Samozrejme našťastie, skor ako som sa celkom udusila, prebudila som sa.
  Ale ten pocit si pamätám dodnes (37).
  Ďakujem za odpoveď
  S pozdravom Monika

  • Dobrý deň, Monika,

   ako je písané v článku, účelom sna je spracovať naše emócie z bdelého života. Pokiaľ sa Vám teda v sne objavili emócie beznádeje či skľúčenia, jedná sa o pocity, ktorým ste boli vystavená už v bdelosti. Sen sa tieto emócie snažil spracovať a konsolidovať. Ten samotný snový dej už len zdôrazňuje pocity v sne. Byť zrnkom piesku znamená pocit „malosti“, ktorý prináša skľučujúce emócie. Aby ste snu čo najlepšie porozumeli je dobré sa zamyslieť kde ste v danom období života (4-10r) v priebehu bdelosti zažívali tieto nepríjemné emócie. Ten sen sa totiž týka presne tých udalostí.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 4. Dobrý večer, som vdova 19 rokov a mala som sen – pracovali sme spolu v práci s mojim mŕtvym manželom, zamestnal sa ako úržbár v zamestnaní kde pracujem. Prišiel k nám do kancelárie a povedal, že máme ísť niektorá domov, aby sme neochoreli. Povedala som, že idem ja. Potom som ho videla ešte na aute odchádzať. Ďakujem

 5. isla som ako sofer po ceste, a vedela som ze mam uz malo benzinu, a ze pneumatiky treba dofukat, tak ze idem natankovat, ale ako som isla po ceste..co bola skoro ako ked idem do prace, ze taky tvar ta cesta, a zrazu som bola ako ked sedis v detskej formuli, a uplne nizko a mi zle preradovalo, lebo to tie penumatiky robili, ze som skoro bola na ceste, tak nizko s kapotou, ale dokazala som to preradit na inu rychlost a zrazu som videla ze predo mnou su uz auta v kolone, ze dakto tam do seba narazil abo co, to som nevidela, len ze daco sa tam stalo a vsetci stoja, aj oproti auta. a tak som cakala ze ci sa to pohne abo co a zrazu asi 3auta predo mnou bolo velke nakladne auto a odokrylo plachtu a ujo zacal vynasat stol, taky tak pocitacovy abo co tazky, tak som mu isla pomoct, lebo ze on to len tu kusok viezol a ze nebude cakat v tej kolone, tak ze to prenesie rucne, to jak cez taky kopec sme isli. A potom zase som mala v ruke cukriky, gumenne, sacok medvedikov a nacaty bol a zrazu tam stala moja byvala veduca a som ju ponukla, a jeden medvedik spadol na cestu.

 6. Dobrý deň chcem sa spýtať na jeden sen. Ide v ňom o to že pár ulíc za mojím domom je jazero ku ktorému z niakeho dôvodu chodím napr. oslava narodenín alebo že moji rodičia ma tam idú dať pretože to jazero v sne predstavuje sirotinec. S tým jazerom sa mi viac krát snivalo. To jazero je vždy rovnaké ale dôvody prečo k nemu idem sú vždy iné. Mám pocit že tie dôvody sa podobajú veciam ktoré prežívam v reálnom živote napr. mala som naozaj narodeniny a pár dní po nich sa mi snívalo že k tomu jazeru idem oslavovať moje narodeniny. Alebo sa mi zdá že niekedy keď sa mi ten sen sníva z niakeho dôvodu ale ten dôvod prečo som k jazeru išla sa v reálnom živote ešte nestal , sa neskôr naozaj stane, napr. k jazeru ma išli dať rodičia pretože sa rozvádzali a to jazero v sne predstavovalo sirotinec pritom rodičia sa rozvádzali až pár rokov po tom ako sa mi ten sen prisnil. Čo tie sny znamenajú?
  Pozn. v reálnom živote to jazero pár ulíc od domu nemám.

  • Dobrý deň,

   ako je uvedené v článku, k odbornému výkladu snov je potrebné poznať emočné prežívanie v sne, rovnako aj niektoré asociácie k snovým obrazom. Bez týchto informácií nie je možné vykonať spoľahlivý výklad. Je mi to teda ľúto, ale takto cez správu naozaj neviem čo znamená Váš sen.

   Ak mu však chcete pochopiť, skúste si otvorene a veľmi presne pomenovať emócie v sne a následne také isté hľadať v bdelom živote. Malo by Vás to približne nasmerovať akej témy sa to týka.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 7. Dobrý deň hľadala som všade ale nikde som sa nedozvedela čo by mohol znamenať môj sen:
  Ja moja sestra a mama sme boli v lese na prechádzke bolo to celkom fajn ale znocoho nič sa na nás začal valiť veľký medveď ( má to možno čo dočinenia s realitou pretože k nášmu lesu sa prisťahoval medveď) no moja mama niekam ušla ja som bežala na proti medveďa ani neviem prečo ale proste som to spravila akurát problém bol v Tom že sestra šla za mnou takže som už len videla ako ju nesie ľahol si ku kraju lesa kde sa už začína cesta tade som ja ušla no on ma nechal prejsť keď som sa naňho pozerala ako si vychutnával moju sestru akoby som videla ducha mojej sestry pri ňom. Neviem ako ale ocidla sa mi v jednej ruke jej hlava a v druhej nejaký plyšový macko. Potom som už len šla domov a všetko som to vyklopila.rodicom strašne som plakala a bola som z toho neskutočne smutná

  • Dobrý deň,

   žiaľ, neviem Vám ani ja povedať čo sen znamená. Pre pochopenie sna, musí prebehnúť dôsledná analýza, ktorá má určité kroky. Rád by som Vám pomohol, ale je to ako s fyzickými ťažkosťami. Aj lekár musí vyšetriť pacienta, nestačí mu vedieť, že ho napríklad bolí hlava.

   Pekný deň.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 8. Dobrý deň
  Rozišiel som sa partnerkou je tomu 5 mesiacov , Mal som sen …Bol som na pláži a užíval som si tu pláž zrazu sa mi zjavil syn bývalej a mali sme rozhovor dosť živý a hovoril mi , Daj sa z mamou zas do kopy.. Ja som mu odpovedal , Šimon že to nejde , to by sa musela zmeniť. Ale stále hovoril to isté.. A keď mam pekný sen vždy sa zjaví bývalá a pokazi mi to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.