Psychologický výklad snov

Výklad snov, ktorý sa využíva v psychológii má viacero zásadných rozdielov oproti populárnym a neodborným výkladom.Psychologický výklad snov

Základné východiská pri výklade snov

Vďaka poznatkom z mnohých výskumov a štúdií prišli psychológovia v posledných rokoch ku konsenzu, že sny slúžia k spracovaniu emócií a emočných zážitkov z bdelosti. Sen preto obsahuje tie emócie, ktoré zostali v bdení nevyjadrené, potlačené alebo nespracované. Nočným snením a prežívaním dochádza k spracovaniu a integrovaniu týchto emócií, ktoré prispieva k zmierneniu emočného stresu a priblíženiu k svojmu autentickému prežívaniu. Vďaka tomu sa snívajúci zobudí nielen fyzicky oddýchnutý, ale aj pripravený čeliť ďalším emočným výzvam v priebehu dňa. Čitateľovi predkladám aj vlastné výskumné dôkazy (napr. 1, 2), o ktorých som v stručnosti referoval vo viacerých rozhovoroch či podcastoch.

Ernest Hartmann (1934-2013) mnohými výskumami presvedčivo preukázal, že primárnou úlohou sna je spracovanie a zvládanie emócií.

Dôraz na emócie, menej na symboly

Pre celkový význam sna má teda dôležitú úlohu prežívanie v sne. Hoci jestvuje mnoho článkov, publikácii a výkladov, ktoré pojednávajú o jednotlivých významoch, ich hodnota je v skutočnosti veľmi nízka. Platí, že iný význam má lietanie, pri ktorom snívajúci napríklad pociťuje radosť a iný, pri ktorom pociťuje strach.

Úlohou psychológa by preto malo byť dôsledné zmapovanie prežívania v sne, pretože to nám odhalí, ktorá emócia zostala v bdení nespracovaná alebo nevyjadrená. Na podklade tejto snovej emócie potom môže snívajúci skúmať kde danú emóciu zažil alebo mohol zažiť v bdelom živote. To významne pomôže poodhaliť význam sna.

Ukážka výkladu snov v kontexte emócií (klientka vo veku 20 rokov).

„V sne ma niekto naháňal. Vôbec netuším, kto to bol a čo chcel. Bála som sa otočiť a pozrieť sa naňho. Len som utekala. V sne to bolo komplikované, pretože som nevedela dobre utekať. Mala som ťažké nohy, akoby sa mi zabárali do zeme.“

V súlade s vyššie uvedenými informáciami boli najskôr dôsledne vydotazované emócie v sne. Prvotné odpovede klientky boli „veľký stres“ či „nepríjemný sen“. Po bližšom preskúmaní bola klientka schopná pomenovať emóciu strachu. Následne sme sa zamerali na pocit strachu a myšlienky k nemu sa viažúce, aby sa jej vlastné prežívanie čo najkvalitnejšie sprítomnilo. Po niekoľkých opisoch tohto pocitu povedala, že to „bol ten najhorší pocit – strach, že nemôže robiť, čo chce„. Spýtal som sa , či pozná aj v bdelom živote takýto pocit alebo strach, „že nemôže robiť, čo chce“. Klientka odpovedala „všade„… Následným rozšírením témy sa klientka rozhovorila o tom, že má prácu, ktorú neznáša, štúdium, ktoré ju nebaví a rodičov, ktorí ju obmedzujú. Vidíme teda, že pre pochopenie sna bolo potrebné sa precízne zahĺbiť do emočného prežívania v sne.

Výklad snov je špecifický

Pokiaľ chce psychológ analyzovať bytosti v sne či prostredie sna, je nevyhnutné minimálne využívanie snárov. Každý z nás má totiž svoje vlastné skúsenosti, zážitky a myšlienky, kvôli čomu nie je možné, aby jeden obraz v sne znamenal u každého človeka presne to isté.

Príklad – pavúk v sne zoológa bude mať asi iný význam ako pavúk v sne človeka, ktorý trpí arachnofóbiou. Kým v prvom prípade bude pavúk symbolizovať pravdepodobne niečo príjemné a zaujímavé, v druhom prípade skôr niečo ohrozujúce a nebezpečné.

Vďaka výskumom (napr. TU) môžeme aspoň vo všeobecnosti povedať, že rôzne postavy v sne reprezentujú naše vlastné osobnostné stránky alebo tendencie. Agresor v sne môže znamenať, že k sebe pristupuje agresívne, sme na seba prísni alebo agresívne potláčame svoje emócie. Zviera v sne zase môže predstavovať nejaké pudové impulzy, napr. erotické či agresívne. Konkrétne príklady si možno prečítať v mojej štúdií (napr. TU).

Snívajúci je kľúčom pri práci so snami

V psychologickom výklade snov má najvýznamnejšie miesto samotný snívajúci. Viacerí autori sa zhodujú, že aj snívajúci, ktorý netuší význam svojho sna a nemá špecifické znalosti o problematike snívania môže zásadne ovplyvniť výklad sna. Klientova vnútorná intuícia a schopnosť emočnej priľnavosti bdelého života so snom sú faktory, ktoré vo výsledku rozhodujú o význame daného sna.

Okrem toho, ako je spomenuté vyššie, snívajúci referuje v priebehu výkladu o svojich myšlienkach k snovým obrazom, bez ktorých by bol samotný výklad neuskutočniteľný. Doslova preto platí, že najpodstatnejšiu a kľúčovú úlohu pri práci so snami zohráva sám snívajúci.

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Drieňová 34, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

5 názorov na “Psychologický výklad snov

  1. V noci sa pod mojou posteľou otvorila podlaha, začala sa navršovať zemina a z jamy vyšli ruky, ktoré ma začali chytať. Akoby bol podo mnou hrob a otvoril sa (bývam na prízemí). Začal som kričať POMOC!. Veľmi ťažko, akoby som strácal hlas. Vtom som sa prebudil.

    • Presne to isté som zažila ja skoro do bodky, ale v myslím halucináciach po pôrode keď som odišla a potom ma znovu oživili a k tomu totálna paraliza, len mňa tie ruky s posteľou tlačili do stropu, alebo ako by ma chceli zobrať preč

  2. Dobry vecer,

    Zaujimal by ma Vas nazor na moju mocnu moru z detstva ( 4 -10r ). Snivavalo sa mi, ze som zrnkom v piesku, alebo sucast obdobnej hmoty. Ta sa zrazu dala do pohybu az vytvorila vir a mna to stahovalo samozrejme dnu.
    Neznesitelny pocit beznadeje, sklucenia, dusenia a bezvychodiskovej situácie. Samozrejme našťastie, skor ako som sa celkom udusila, prebudila som sa.
    Ale ten pocit si pamätám dodnes (37).
    Ďakujem za odpoveď
    S pozdravom Monika

    • Dobrý deň, Monika,

      ako je písané v článku, účelom sna je spracovať naše emócie z bdelého života. Pokiaľ sa Vám teda v sne objavili emócie beznádeje či skľúčenia, jedná sa o pocity, ktorým ste boli vystavená už v bdelosti. Sen sa tieto emócie snažil spracovať a konsolidovať. Ten samotný snový dej už len zdôrazňuje pocity v sne. Byť zrnkom piesku znamená pocit „malosti“, ktorý prináša skľučujúce emócie. Aby ste snu čo najlepšie porozumeli je dobré sa zamyslieť kde ste v danom období života (4-10r) v priebehu bdelosti zažívali tieto nepríjemné emócie. Ten sen sa totiž týka presne tých udalostí.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  3. Dobrý deň
    Rozišiel som sa partnerkou je tomu 5 mesiacov , Mal som sen …Bol som na pláži a užíval som si tu pláž zrazu sa mi zjavil syn bývalej a mali sme rozhovor dosť živý a hovoril mi , Daj sa z mamou zas do kopy.. Ja som mu odpovedal , Šimon že to nejde , to by sa musela zmeniť. Ale stále hovoril to isté.. A keď mam pekný sen vždy sa zjaví bývalá a pokazi mi to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.