10 faktov o snoch

Nočné mory, úzkostné sny aj pozitívne. Všetky prinášajú zaujímavé poznatky.

10 faktov o snoch

1. Symbolické vyjadrenie snov

Neznáme postavy, zvieratá, živly (hurikány, sopky) či iné prvky v sne sú symbolickými vyjadreniami našej vlastnej psychiky. Napríklad útek pred zúrivým psom poukazuje na útek pred vlastnou agresivitou (človek sa vyhýba hnevu či konfliktom).

2. Pozitívne sny

Emócia v sne je tá emócia, ktorú človek v bdení potlačil, vyhýbal sa jej alebo ju nechcel prežívať. Preto existuje menej pozitívnych snov ako negatívnych (pozitívne emócie v bdení menej potláčame).

3. Bežné sny

Najčastejšia emócia v sne je úzkosť. Najčastejšia sociálna interakcia je agresia. Najčastejšie snové postavy sú osoby mimo rodiny, napr. šéf, spolužiak, kamarát alebo poštár či predavač, ktorého pozná snívajúci „zvidenia“.

4. Snívame všetci

Každú noc sníva každá osoba. Rozdiel je len v tom, koľko snov si zapamätáme. Snívajú dokonca aj nevidiaci, ich sny však majú zvukovú, hmatovú či čuchovú podobu. Funkciou snívania oplývajú aj zvieratá.

5. Snívanie znamená emócie

Funkciou sna je spracovať naše emócie a emočné zážitky z bdelosti (1). Výskumne sa ukázalo, že ľuďom, ktorým sa bránilo snívať vykazovali vyššiu mieru úzkosti, depresie; ťažšie regulovali svoje emócie aj pudové impulzy (agresivita, sexualita).

6. Nočné mory sa dajú odstrániť

Nočné mory sú signálom zvýšeného napätia, stresu alebo úzkosti v priebehu bdenia. Pokiaľ osoba vyrieši napätie v priebehu bdenia (napríklad návštevou psychológa) nočné mory vymiznú.

7. Námesačnosť vs spánková paralýza

Veľa ľudí pozná námesačnosť. Existuje však aj opačný spánkový stav, ktorý sa volá spánková paralýza. Pri spánkovej paralýze osoba síce bdie, ale nevie sa pohnúť; pri námesačnosti osoba spí, ale zato sa pohybuje.

8. Sny predpovedajúce budúcnosť

Prekognitívne sny (predpovedajúce budúcnosť) pravdepodobne vyplývajú z podvedomovo vnímaných myšlienok, ktoré sa plne prejavia až v sne.

9. Sen je podobný bdeniu

Čas v sne plynie primerane bdelosti. Krátke, niekoľkosekundové sny sú mýtus.

10. Nepravdy o snoch

Väčšina zaujímavých faktov o snoch písaných na populárnych serveroch vyplývajú z pochybných poznatkov a výskumov. Napríklad populárne tvrdenie, že „v snoch vidíme iba tie tváre, ktoré sme už niekedy videli“ je tvrdenie, ktorá sa nedá nijako dokázať.

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Drieňová 34, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.