Spánková paralýza

Spánková paralýza patrí k najhorším zážitkom ľudí. Vedci predpokladajú, že môže racionálne vysvetľovať popisované „stretnutia“ s mimozemšťanmi či viaceré paranormálne presvedčenia.

Spánková paralýza

 Ani spánok, ani bdenie

Spánková paralýza je stav kedy náš organizmus napoly spí a napoly bdie. Najčastejšie sa vyskytuje v priebehu noci, keď sa osoba prebudí zo spánku, ale mozog neprebudí všetky svoje zložky. V tomto stave si osoba jasne uvedomuje svoje fyzické prostredie, t.j. počuje, vidí, cíti, môže hýbať očami, ale na druhej strane nevie pohybovať končatinami, trupom alebo hlavou (1). Väčšine jedincov prebieha v hlave ešte sen, ktorý je živý a často negatívne ladený (2). Hoci je paralýza pre jedinca neškodná, práve kombinácia neschopnosti pohybu a intenzívnych úzkostných emócií z nej robí mimoriadne nepríjemný zážitok. Paralýza má obyčajne trvanie niekoľko sekúnd až niekoľko minút a zmizne buď spontánne alebo pod vplyvom vonkajšej stimulácie, najmä dotykom alebo pohybom vyvolaným inou osobou.

Stav plný strachu

Pri odhade počtu osôb, ktoré zažili aspoň jednu spánkovú paralýzu sa objavujú rôzne hodnoty. Niektoré výskumy hovoria iba o 7%  populácie (7), iné hovoria až o jednej tretine populácie (8). Vo všeobecnosti sa vedci zhodujú, že najvyššia frekvencia spánkovej paralýzy je vo veku adolescentnom kedy sa zvykne aj prvýkrát objavovať.

Najintenzívnejšou emóciou spojenou so spánkovou paralýzou je strach. Výskumy hovoria, že sa vyskytuje v 82 až 96% prípadov (3-5). V spánkovej paralýze sa môžu vyskytnúť aj iné emócie. Vedci uvádzajú, že okrem hnevu (30%) a smútku (23%) sa pri spánkovej paralýze môžu vyskytovať aj pocity šťastia (17%) alebo dokonca erotické pocity (17%) (4). Predpokladá sa, že osobnosť snívajúceho prispieva ku konkrétnym charakteristikám spánkovej paralýzy (6).

Strašidelné halucinácie

Spánková paralýza býva (hoci nie vždy) spätá aj s halucináciami, ktoré sa členia do troch kategórií (4):

 • votrelec (Intruder) – halucinácia prítomnosti cudzej, neznámej osoby. Halucinácie môžu byť vizuálne aj sluchové.
 • nočné stvorenie pripomínajúce upíra (Incubus) – halucinácia postavy, ktorá sedí na hrudi, čo býva sprevádzané pocitmi tlaku na hrudi, ťažkosťami s dýchaním alebo strachom zo smrti. Tieto subjekty sú vizuálne často opisované ako neurčité tiene.
 • proprioceptívne a vestibulárne halucinácie – napríklad pocity pádu, pocity lietania alebo autoskopie (videnie vlastnej osoby).

Halucinácia prítomnosti niekoho alebo niečoho sa vyskytuje v 70% prípadoch, auditívne halucinácie u 60%, vizuálne tvorí 56% a a taktilné 41%. Auditívne skúsenosti majú podobu od neurčitých zvukov  (46%), až po živé v zmysle krokov (29%) alebo hlasov (51%).

Halucinácie ľubovoľného stvorenia v priebehu spánkovej paralýzy obsahujú špecifické kulturálne rozdiely. V Japonsku sa napríklad hovorí o démonovi „kanashibari“ (11); na karibskom ostrove sv. Lucia o stvorení „kokma“ – duch mŕtveho dieťaťa; v kanadskej provincii Newfoundland bosorka „old hag“ (12) alebo bosorka „pandafeche“ v Taliansku (13).

spankova_paralyza_bratislavapsycholog.skDielo Henryho Fuseliho (1781) s názvom Nočná mora, kde je zobrazená spánková paralýza.

Spánková paralýza a liečba

Všetci ľudia, ktorí zažívajú spánkovú paralýzu môžu byť pokojní v tom, že sa jedná o fyzicky neškodný stav. Paralýza je samozrejme nepríjemná, ale nepoškodzuje mozog ani žiadne aspekty psychiky. Spánková paralýza sa môže vyskytovať samostatne alebo ako súčasť iných psychických či spánkových (napr. narkolepsia – nadmerná spavosť) porúch. Vtedy sa neudáva ako samostatná diagnóza. Ak sa objavuje paralýza samostatne a výnimočne, nazýva sa izolovaná spánková paralýza. Medzi rizikové faktory pre vznik spánkovej paralýzy sa radí napríklad nepravidelný spánkový režim (8, 9), užívanie alkoholu (8), lucídne snívanie alebo úzkostné poruchy (10-12). Niekedy sa vyskytuje v súčinnosti ďalšieho nepríjemného spánkového fenoménu – falošného prebudenia.

Spánkovú paralýzu najčastejšie spôsobuje denný stres či emočné napätie, ktoré následne vytvára nočné mory, z ktorých sa osoba prebúdza do spánkovej paralýzy. Riešením preto môže byť spoznať bdelé udalosti, ktoré spôsobujú snívajúcej osobe stres a aktívne sa do týchto udalostí v bdelosti zaangažovať (vyriešiť). Viac informácii o spánkovej paralýze sa môžete dočítať v rozhovore pre Interez, ktorému som odpovedal na otázky TU.

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Pražská 11, Bratislava Staré Mesto  Facebook: psychologdusanfabik

 

Zdroje

(1) American Academy of Sleep Medicine. (2014). International classification of sleep disorders—third edition (ICSD-3).  (2) Sharpless, B. (2016). A clinician´s guide to recurrent isolated sleep paralysis. (3) Cheyne, J. A., et al. (1999). Hypnagogic and Hypnopompic Hallucinations during Sleep Paralysis. (4) Cheyne, J.A. (2014). Waterloo Unusual Sleep Experiences Questionnaire – VIIIa Technical Report. (5) O´Hanlon, J., et al. (2011). Experiences of sleep paralysis in a sample of Irish university students. (6) Liskova, M., et al. (2016). The occurrence and predictive factors of sleep paralysis in university students.  (7) Sharpless, B., Barber, J. (2011). Lifetime Prevalence Rates of Sleep Pralysis: A Systematic Review. (8) Shengli, M., et al. (2014). Sleep paralysis in Chinese adolescents: A representative survey. (9) Sharpless B. (2015). Exploding head syndrome is common in college students. (10) Sharpless, B., et al. (2010). Isolated sleep paralysis and fearful isolated sleep paralysis in outpatients with panic attacks. (11) Fukuda, K., et al. (1987). High prevalence of isolated sleep paralysis: Kanashibari phenomenon in Japan. (12) Cox, A. (2015). Sleep paralysis and folklore. (13) Romanelli, A., et al. (2015). Cultural Explanations of Sleep Paralysis in Italy. 

Zdieľajte

40 názorov na “Spánková paralýza

 1. Nie som si istý, pán doktor… Či sa jedná o halucinácie… Zažili Ste Vy osobne niekedy spánkovú paralýzu?
  Viete, ja ju zažívam pomerne často.
  Všetky tie veci, o ktorých sa človek dočíta na nete, fórach, v knihách.. som už zažil.
  Čiernych postáv, sediacich a dusiacich žien atď. som sa zbavil.
  No viete… Ono najhoršie je, keď sa vám sníva sen vo sne. A až v tom treťom sne nastane spánková paralýza.
  Vtedy vám nepomôže ani hýbanie očami, mimika tváre, snažiť sa byť pokojný atď…
  A sladké reči o tom, že ide o halucinácie… Nie sú absolútne na mieste.
  Jediná vec ako prevencia pre mňa, je alkohol. Aj v malom množstve. Pokial si niečo „šľahnem“ mám od toho pokoj… Ale to je na dlho…

  • Dobrý deň, milý čitateľ,

   ďakujem za Váš príspevok.

   Termín halucinácie je termín, ktorý bežne používajú výskumníci v odborných štúdiách spánkovej paralýzy (napr. štúdia „A systematic review of variables associated with sleep paralysis“). A hoci aj ja niekedy pochybujem o správnosti psychologických pojmoch, nedovoľujem si ich meniť.

   Áno, zažil som spánkovú paralýzu, rovnako aj niekoľkonásobné falošné prebudenie. Viem, že to nie sú príjemné veci.

   • Ja zazivam paralyzu skoro každý vecer takze neverim na halucinacie je to reálne a nepríjemné..a ziadne tabletky čo by ma len ,,oblbly “by som si nikdy nedala. Tak neviem co by mi pomohlo pán psychológ. A žiadnen alkohol ani to co bolo písané tam nieje..normálne idem spať unavená a mám to.takze písané len keci

    • Spánková paralýza je samozrejme reálny stav. Je však sprevádzaný halucináciami (napr. Incubus).

     Liečbe spánkovej paralýzy môže okrem vyššie uvedených možností pomôcť aj psychologická analýza snov, ktoré predchádzajú samotnej spánkovej paralýze. Dôležité je aj spoznať psychické emočné stresory z bdelosti.

     • Tu sa pýta otázka, čo sú podľa Vás halucinácie? Veríte v duchovný svet? Veríte v reinkarnáciu? Veríte v astrálny svet? Ja som si prežívala spánkové paralýzy takmer 2 roky. A dva týždne panické ataky. Každý deň panický atak. Píšete, že to nemá vplyv na psychiku? Nesúhlasím. Mne pomohol pobyt v nemocniciach. 9 mesiacov. Takmer som to neustála a psychicky som sa zrútila. Psychika je sakra dôležitá. Keď ste paralýzu zažil raz, vydesilo Vás to. No dá sa s tým žiť. Keď prežívate paralýzy denne, je to iná situácia. Mne pomohli práve tie antidepresíva a lieky, ktoré mi dopĺňajú hladinu serotonínu v mozgu. V týchto paralýzach je človek ochromený a nesúvisí to s psychikou, keď je ochromené TELO. Stav, ktorý človeku vypne obranné mechanizmy sa nemá brať na ľahkú váhu. Nemám dobrý pocit z Vášho článku, lebo ľudia vnímajú postoj lekára ako adekvátny. No vychádzať z jednej paralýzy a písať o tom niečo, čo sa nezhoduje so skúsenosťami ľudí s viacerými skúsenosťami je nezodpovedné. A je mi úplne fuk, čo hovoria odborníci, psychiatri, a tí, ktorí to sami neprežili. Ja som síce nepotrebovala alkohol, no pomohol mi čas a komunikácia s tými, ktorí si to naozaj prežili. S úctou, Michaela

     • Dobrý deň, Michaela,

      vo Vašom prípade spánkovej paralýzy bola zrejme prítomná dlhodobá silná úzkosť (ktorá je spätá s hladinami serotonínu) vrcholiaca až v panických atakoch. V takom prípade platí, že sa musí odstrániť/vyliečiť úzkosť, aby sa odstránili i jej symptómy, akým môže byť napríklad aj spánková paralýza. Uverejnený článok sa ale venuje spánkovej paralýze izolovane, ktorá je sama o sebe podľa výskumov (napr. https://www.tmrjournals.com/psmr/EN/10.12032/psmr2019-0920-007) neškodná.

      S pozdravom, Dušan Fábik

    • Moja dcéra s týmto žije dlhé roky, naučila sa v spánkovej paralýze pohnúť prstom na ruke alebo na nohe, vtedy sa zobudí. Ráno ju však bolia oči. Paralýza, kedy sa nevieme v spánku pohnúť má svoje opodstatnenie, je to preto, aby sme si pri snívaní neublížili fyzicky, nie však každý sa v nej zobudí a tak je to pre nás sci-fi, ale je to bežná vec.

  • Neverte tomu, ze ide o nejake nadprirodzeno. Vy stale spite, ale s otvorenymi ocami. Vas psychicky stav len podporuje to co halucinujete. Ja som neveriaci a neverim v ziadne nadprirodzene bytosti. Pocas prvej spankovej paralyzi som mal pocit, ze mi niekto tlaci na hrud…moja mysel si to dotvorila ako demona. Vtedy som zacal racionalne uvazovat a povedal som si, ze ziadne take veci neexistuju a to co sa mi deje je len v mojej hlave. Vysmial som sa tomu demonovy a prestalo to. Potom som mal pocit, ze je vedla mna moja zosnula mama, ale bola to len moja mentalna projekcia osoby, pri ktorej sa citim bezpecne. Nic viac. Dalsie spankove paralyzi som si doslova uzival. Aj ked z pociatku to byva vzdy neprijemne, ale akonahle clovek vie co sa deje, moze si to perfektne uzit. Taku slobodu a zazitky ste este nezazili. Je to ako byt v matrixe a byt Neo. Neobmedzene moznosti, lucidne snivanie, astralne cestovanie. Bol by som najstastnejsi clovek na svete keby sa mi to stava denne :). Vytiahnite hlavu z vasich iluzornych predstav o svete a mozno aj vy si to budete uzivat. Je to skveli zazitok. A asi by som vam odporucil budhizmus a sustredit sa na ovladanie svojej mysle.

   • Myslela, som ze som divna, ked som si to zacala uzivat … nevladzem byt uz vystrasena kazdu noc, bud si to uzivam, alebo kaslem na to a idem spat s tym ze sa skusim pohnut o par minut.

 2. Dobry den prajem spankovu paralyzu mavam asi 6 krat do roka mozno aj viac krat ale jak je to mozne ze viem hybat nohami a vydavat bojazlive hlasy ale neviem povedat ani jedno slovo asi mam vzacnu paralizu co vy na to pan doktor ozvyte sa mi prosim vas srdecne dakujem

  • Dobrý deň prajem,

   spánková paralýza, rovnako ako každá psychická ťažkosť, má u každého človeka svoje jedinečné podoby. Tak ako sa u niekoho prejavuje úzkosť napríklad tlakom na hrudi, u iného sa môže prejavovať závratmi alebo trasom. To isté platí aj pre spánkovú paralýzu. Má veľa podôb a asi by sme márne hľadali dvoch ľudí, u ktorých má úplne rovnaké prejavy. Jedná sa teda o špecifický prejav spánkovej paralýzy u Vás.

   Ďakujem za Vašu skúsenosť.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 3. Dobre rano…prave som mal najhorsi zazitok v zivote..a mam strach..moj najvacsi strach je ze zomrie moja mama..njeje chora ale velmi sa bojim toho dna..na zaciatku toho sna niekto vosiel do bytu .nevidel som tvar ..nebudem pisat cely priebeh ale na konci mi oznamili ze mama zomrela…co by som mal urobit ako prve?ist za lekarom??bral som drogy,teraz beriem tiapridal a posledne 2 noci som mal taky spanok ze pol na pol…teraz sa bojim zaspat naspat. Lebo tak silny zazitok som v zivote na ziadnej droge nezazil…ja ten tiapridal nechcem brat,nechcem chemiu nahradzovat chemiou…dlhodobo mam problem so spankom..neviem zaspat tvrdo na vela hodin..budim sa na pocit ze mi treba na wc…
  PS:napisal som so strachu prvemu kamaratovi co bol na fb aby napisal mame sms lebo som sa bal,ci je v poriadku..a on mi napisal ze mal 2x to iste a ze jeho mama to ma tiez a mu povedala ze treba prekrizit palce do tvaru kriza a ze hned to prestalo..ze je to tazke ale ze dvomi prstami sa da pohnut ..
  Dakujem za odpoved

  • Dobrý deň, p. Martin,

   pokiaľ užívate lieky ako píšete, odporúčam ako prvý krok návštevu lekára, ktorý Vám predpisuje lieky. Povedzte mu o Vašich ťažkostiach a poraďte sa s ním o ich u užívaní alebo zaradení iných.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 4. Ahojte, ja som to mala tiez pravidelne ked som zaspala.. a pomohol mi lapač snov.. neverila som tomu, ale od kedy to mam, nemala som to ani raz! 🙂 tak to skuste 🙂

 5. Dobrý deň, spánkovú paralýzu som doteraz mával tak 3-4x do roka, no toto leto sa to začalo stávať pravidelnejšie, niekedy aj 5x do týždňa. Najväčší problém je skoro ráno, keď sa zobudím a snažím sa ešte zaspať, no keď zaspím hneď dostávam túto paralýzu, vyvolá to vo mne stav paniky a úzkosti takže už ďalej potom nedokážem ísť spať lebo sa bojím. Ďalej sa mi to pravidelne stáva keď sa snažím zdriemnuť si po obede, po 5-10 minútach ako zaspím sa dostávam do paralýzy, opäť sa budím s panikou a ďalej sa už bojím ísť spať. Podotýkam že nemám okolo seba žiadne rušivé faktory ako napr.hluk áut, tikot hodiniek, TV a podobne.. Viete mi prosim pomôcť? Mal by som zájsť k neurológovi alebo k psychológovi, prípadne k spánkovému poradcovi? Ďakujem!

  • Dobrý deň Vám prajem,

   ako prvé by som Vám určite odporučil návštevu neurológa. Treba vylúčiť fyzickú resp. neurologickú príčinu. Až keď neurológ nezistí nič neobvyklé je vhodné sa zamerať na psychologickú cestu. Napíšte mi potom a podľa informácii aké získate sa rozhodneme ako ďalej. Stačí na mail.

   Držím Vám palce.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 6. Dobry den zazil som paralyzu 2x a je to pravda v tom ked mate z niecoho strach naprk z tretej neznamej osoby UFO moj mozog sami zastavil a pocul som len chrucanie v hlave nevedel som sa hybat a krical som tak ze som si to ja neuvedomoval to ufo ma tahalo.. dalsiu som mal dnes po dlhej dobe 12.10 ktora bola rano ked som sa prebudzal oci som mal polootvorene uz no zase to chrucanie v mozgu a ked som chcel otvorit oci telo mi to nedovolilo nevedel som sa prebudit.. a ked som zatvaral oci a spal tahalo ma to hlbsie ako keby do nejakeho ineho sveta.. cierno som tam videl ako cestujem ak mi vie niekto s tym pomoct napiste mi mail.

 7. Dobrý deň. Ja som spánkovú paralýzu zažívala ,ked som bola vo velmi velkom strese,alebo som mala obmedzeny spanok,bolo to v takom stave,ze som ju mala aj ked som spala iba hodinku. Brala som neurol aj lexaurin,myslela som si ze to prejde ,ale zial nestalo sa.. neskor som zmenila pracu,zmenila som postoj k zivotu a spankova paralyza bola prec. Bolo to velmi neprijemne obdobie,tymto chcem poukazat nato,ze niekedy je pricinou prave zivotny styl (stres,alkohol,nedostatok spanku,drogy ..atd) …V izbe mam aj krizik a svatenu vodu,aj ked si myslim,ze to stym nema nic spolocne 🙂

 8. Dobrý deň,
  ja som našťastie nikdy spánkovú paralýzu nezažila a podľa toho, čo som tu čítala ani nechcem.
  Nedávno som zažila falošné prebudenie, nič neobvyklé ale prvýkrát bolo v jednom sne asi 4násobné. Ráno som sa na tom dobre pobavila keď som to rozprávala manželovi, lebo pointa sna a falošných prebúdzaní bola stále v tom, že po každom prebudení som mu chcela v sne povedať o opakovanom prebúdzaní ale keď k tomu malo dôjsť vždy vznikla nová stresujúca situácia a bolo ju treba riešiť až do ozajstného prebudenia. To ma ale až tak nefascinovalo, skôr pobavilo. Fascinovalo ma a doteraz fascinuje to že som minulý rok tri krát zažila lucidný sen. Po prvom som nevedela čo to je, musela som googliť či som normálna 🙂 Čítala som že sa tak dá ovládať dianie sna. Druhýkrát keď som si to uvedomila zľakla som sa lebo som vedela čo to je a prebudila som sa. Tretí krát som si pri uvedomení sna spomenula na to, že ho môžem vedome ovplyvňovať a skúsila som to. Keď som zistila, že to naozaj funguje a viem ho ovládať, tak som sa zľakla zas toho a zobudila som sa. Potom sa to už neopakovalo. Bola som sklamaná, že som sa vtedy vystrašila a teda nezažila som dlhší lucidný sen. Skúsila som nejakú techniku z tých čo som našla na internete ako vyvolať vedomý sen ale nepodarilo sa mi to. Veľmi si prajem a dúfam že to ešte zažijem a v pokoji si ho užijem a nespanikárim 🙂
  Všetkým čo zažívajú spánkovú paralýzu prajem aby sa im to nestávalo keď je to nepríjemné.

 9. Dobry den dnes pred chvilou som zaziil spankovy paralyzu . Ale pred nou som mal vedomne snivanie vedel som v tom sne pohybovat telom a v tom sne my zazvonil telefon a ked som ho chytil do ruky tak som sa zobudil a nevedel som sa pohnut citil som ako nieco za mnou stoji . Nieco mi to povedalo do ucha nedalo sa tomu rozumiet a potom ma zacali strasne tlacit ramena ako keby mi na nich niekto sedel a videl som na stene pred sebou tien . chcel som kricat ale nedalo sa len v mojej hlave. Moze mat spolocne nieco vedomne snivanie a spankova paralyza ? Vedomne snivanie som uz zazil viackrat (priblizne 3-4krat) a bolo to stale o tom ze v sne sa mi zacala tocit hlava a odpadol som a hned na to som sa zobudil s pocitom strachu ale vedel som sa hybat aj vsetko

  • Dobrý deň prajem,

   áno, aktuálne výskumy (uvedené nižšie) preukázali, že Vami popísané sny úzko súvisia so spánkovou paralýzou:

   Denis, D., & Poerio, G. (2017). Terror and bliss? Commonalities and distinctions between sleep paralysis, lucid dreaming, and their associations with waking life experiences.

   Drinkwater, K., Denovan, A., Dagnall, N. (2020). Lucid Dreaming, Nightmares, and Sleep Paralysis: Associations With Reality Testing Deficits and Paranormal Experience/Belief.

   Vedci zatiaľ neposkytli nespochybniteľné stanovisko (aspoň ja som s ním nestretol) prečo sa pri lucídnych snoch vyskytuje frekventovane aj spánková paralýza, ale predpokladá sa, že majú rovnaký neurofyziologický základ.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 10. kurnik sopa vsetci opisujete tu spankovu paralyzu tak desivo..preco by ste pri nehybnosti (necitlivosti) tela mali citit nejaku postavu niekde pri vas, za vami, vedla vas, na stene tiene? Co vsetci beriete dragy? Nie? Samozrejme ze NIE!!! Alebo raz to niekto povedal tak to vsetci citite? Prd borovy!!!!! VLASTNY STRACH TO JE!!!! Akoze nehnevajte sa na mna ale ked sa telo nezobudi a mozog ano = plne vnima, tak mozog ked je pri vedomi tak vyhodnoti situaciu..ale strach + predstavivost = stale len mozog ktory ma v sebe nieco ulozene, spomienky udalosti, situacie, strachy, informacie..a ten v tomto pripade asi moze byt vacsi ako samotny ROZUM..A ZE TO POTOM CLOVEK CITI !!!! SI PIS!!

  PAN DOKTOR??? Ste pisali ze ste zazili paralyzu, ako to je???

  • Dobry den prajem
   Niesom nejaky skodoradostny ale bol by som rad a prajem vam aby ste zazili spankovu paralyzu. A potom by som sa vas opytal ci ste na drogach . Vidno ze ste to nezazili tak poprosim nemudrujte tu o tom kym sa tym nezaoberate alebo ste nezazili lebo takto mudrovat vie doslova kazdy . ked to zazijete napisete to sem a uvidime ci budete tak isto o tom hovorit ako teraz. Skuste sa vcitit do pocitov ludi ktori to zazili dobre? Lebo je to naozaj neprijemne a fakt strasidelne . tolko k tomu dakujem

  • Dobrý deň, Jana,

   vážim si každý komentár, ktorý pribudne, ale predsa by som poprosil, aby sme prejavovali rešpekt a úctu aj k tým príspevkom, s ktorými nesúhlasíme.

   Odpoveď prečo osoba pri spánkovej paralýze zažíva halucinácie je neľahká. Treba si však uvedomiť, že osobám v momente spánkovej paralýzy väčšinou ešte prebieha snová aktivita, ktorá k tomu môže prispieť. S jednoznačnou odpoveďou som sa ale nestretol, pretože vyskytujú sa aj ľudia, ktorí majú mierne alebo žiadne halucinácie počas paralýzy.

   A skutočne platí, že nemusíme byť na drogách, aby sme mali halucinácie. Aj sny samé o sebe sú halucinácie.. len ich považujeme za normálne (a samozrejme aj sú). A halucinujeme aj pri spánkovej paralýze.. a tiež je to bežné. Na hodnoverné vedecké zistenia (nie predpoklady) prečo to ale tak je si zrejme musíme počkať.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 11. Dobrý deň,

  VŠETKÝM VEĽKÉ OSPRAVEDLNENIE!!!!

  HLAVNE PÁNOVI DOKTOROVI

  aj keď som to nemyslela tak ako som to napísala

  Takže znovu, v prvom rade sa chcem veľmi, veľmi ospravedlniť za svoj neuvážený príspevok. všetkým čitateľom a prispivateľom, nahnevanému anonynimovi (chápem ho, aj mňa možno ťažko pochopiť, preto rozumiem že mi praje, to čo mi praje ale ďakuejm za úprimnosť, nehnevám sa za prianie, keď zažijem asi pochopím)

  Nie som hejter, to v žiadnom prípade, to nemám rada

  Pán doktor, pardon, v žiadnom prípade neznevažňujem spánkovú paralýzu a to čo sa počas nej deje aktérom, chápem že je to psychofyziologický dej, o to nejde, to je v poriadku.

  Jednoducho mám otázky a tak rada by som na ne poznala odpovď.

  Spánková parlýza je, je evidentne veľmi nepríjemná, niekto ju vraj má ani nevie, niekto ju má krátko, niekedy je sprevádzaná javmi ktoré tu väčšina ľudí opisuje.

  Mňa vlastne trápi otázka a zatiaľ som sa nestretla s odpoveďou, výpoveďov, kde by niekto pri paralýze opisoval dobré alebo príjemné pocity (nemôžu byť príjemné halucinácie ?)
  Naozaj to nemyslim ako cynizmus, jednoducho otazka.

  Asi preto som sa vyjadrovala tak neprijemne (strach, predstavisost) ale naozaj sa vzdy ludom zda len neprijemne? Preco? Preco to tak je? Mal niekto aj príjemné?

  Odpusťte mi všetci čo máte nepríjemnú paralýzu, Prosím len keby bol aspoň jeden kto by napísal že mal v paralýze halucináciu ktorá bola príjemná.

  Anonymovi: Tie drogy? To bolo len toľko že sa pri týchto problémoch nedoporučuje brať drogy, alkohol, lieky… to bolo len preto..

  Pán doktor, vnímavým snom sa nechcete viac venovať?

  • Dobrý deň ešte raz,

   vážim si Vaše slová, je to v poriadku.

   Čo sa týka prežívania spánkovej paralýzy, máte pravdu, je to zaujímavá otázka. Príjemné pocity sa vyskytujú len v minimálnej miere. Stretol som sa s tým z počutia možno 1-2 krát. Prečo to tak je, veru neviem. Je však pravda, že človek sa v noci budí najmä zo zlých snov, nočných mor, a preto pri „prebudení“ sa z takéhoto sna do spánkovej paralýzy zažívajú ľudia aj nepríjemné pocity. Je to ale naozaj len hypotéza a treba k tomu pristupovať kriticky.

   Nad vnímavými (lucídnami) snami rozmýšľam čoraz častejšie. Neviem nakoľko je vhodné zasahovať do svojich snov. Rešpektujem síce viaceré výskumy, ktoré hodnoverne dokladajú pozitíva, ale na druhej strane často vedú lucídne sny aj k negatívnym stavom, ako je napr. falošné prebudenie alebo aj spomínaná spánková paralýza. Zrejme sa tomu budem najbližšie roky venovať…

   S pozdravom, Dušan Fábik

 12. Sama bych si nebyla úplně jistá tím, zde se jedná o halucinace.
  Jednou, když jsem se z paralýzy probrala do bdělosti, uviděla jsem v koutu místnosti svého psa, jak se krčí, vrčí a poštěkává směrem k místu, kde jsem před pár vteřinami viděla Intrudera.

 13. Dobrý deň pán doktor,

  čo sa týka lucídnych snov, no neviem, čítala som výskum Stephena La Berga ale to, čo tam popisuje to je pre mňa absolútne sci-fi. Vravela som si, buď klamú, alebo sú to absolútne brutálni machri v lucidite… neviem, môže byť. Plne ovládať svoje sny? A zároveň komuniikovať s výskumníkmi? ok, no nech…waaw…

  Nevadí… tak či tak, aj keď si to neviem predstaviť, mám vlastné skúsenosti, aj keď slabé (možno preto si neviem predstaviť to tam „waaaw „(La Berge). No minimálne viem jedno, odjakživa čo si pamatám sny, mám nočné mory, fuj a že riadne (teda mala som). Veľmi ťažko a dlho (ani nie tak ťažko ako skôr dlho) by som vysvetľovala ako mi pomohlo venovať sa lucidným snom (nie samotnému ovládaniu sna, to je nejaký high level, ktorému nerozumiem akokoľvek by som veľmi chcela), ale nedá sa tu ani rozpísať čomu všetkému mozog rozumie (aj vo sne)… fuuuha… !!!

  Pán doktor,

  rozumiem tomu ak nemáte k lucidite vzťah ale škoda sa tomu nevenovať, je to veľmi pozoruhodné vnímanie sna.

  PS: Môžem sa už zaradiť medzi spankovo paralyzovaných…skudenosť alebo pocity? U mňa úplne fajn 🙂

 14. Najhosie je, keď sa mi sníva, že sa neviem prebudiť a v sne kričím, aby ma zobudili. Potom sa preberiem horko ťažko a vzdy sa opytam, či som kricala zo sna, ale odpoveď mojich blizkych znie, že nie, nič nepočuli. Tak neviem, či aj tento u mňa zriedkavý stav sem možno zaradiť. Väčšinou sa jednalo o spánok počas dňa.

 15. Neviem prečo ale spánkovu paralyzu zažívam výhradne iba vtedy keď zaspím na chrbte .. od vtedy spím stále na pravej alebo ľavej strane nikdy nie na chrbte lebo viem že keď zaspím na chrbte tak to príde.
  Inak u mňa je to väčšinou pískanie v ušiach, pocit prítomnosti niekoho iného, raz sa ku mne blížla postava niečo ako mimozemšťan a tlačenie na hrudi.

 16. Dobry deň, mam 23 rokov, paralyzu mam pravidelne kazdu noc, viem, ze som v strese ale neviem to ovplyvnit, pracujem dlhodobo v zahranici a stres je kazdodennou rutinou.

  Zit s paralyzou som si uz nejak zvykla, jednoducho, ked sa prebudim a zistim, ze sa neviem pohnut, zatvorim oci a spim dalej bez ohladu na to co pocujem, alebo vidim, samu seba ukludnujem, ze to je iba dalsia paralyza, kludne mozem spat dalej, skusim sa pohnut o par minut … nevladzem byt uz vystrasena, jednoducho neriesim.

  Stretavam sa casto aj s tou erotickou, tu si popravde niekedy uzivam, kedze mi asi intimnosti chybaju, tak aspon v paralyze pride nejaka prijemna emocia.

  Mam vsak jednu otazku.
  Ked dostanem paralyzu, uprostred noci sa prebudi moj mozog, ale s telom neviem pohnut, krutim ocami do vsetkych stran, su moje oci otvorene? Pri paralyze je vsetko rozmazane a take pohyblive, machulovite, sprevadza to aj nejaky hororovy zvuk škrípavy ako z tretej dimenzie, ale sú moje oči realne otvorené? Kebyže vedľa mňa spí druha osoba, ktorá sa v noci prebudí a pozrie sa na mňa počas mojej paralyzy, vidi moje oči otvorene a pohybujuce sa? Alebo pocit otvorenych oci v paralyze je len pocit?
  Ďakujem!

  • Dobrý deň prajem,

   áno, oči sú štandardne otvorené. Predpokladám, že aj vo Vašom prípade to platí a keby sa na Vás niekto pozrel tak by videl, že máte oči otvorené (hoci vidíte rozmazane). Isteže, nedá sa vylúčiť, že môžu byť pri spánkovej paralýze aj oči zatvorené, ale zatiaľ som sa s tým nestretol.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 17. Dobrý deň,
  Dočítala som sa tu o strachu a halucinaciach. Myslím že okrem tlaku na hrudi/ramenách tu nikto nespomínal bolesť.
  Chcem sa spýtať ako je to s jej vnímaním.
  Pri paralýze ma neskutočne boli celé telo. Viem že sa musím zobudiť a nejde to. Pri hocijakom pokuse pohnúť aspoň prstom to neznesiteľne bolí (a je to nič platné).
  Je o tom nejaká štúdia? Kde a prečo tá bolesť vzniká?
  Vopred ďakujem.

  • Dobrý deň,

   plnohodnotnú odpoveď Vám zrejme neposkytnem. Je pravda, že viacero ľudí popisuje pri spánkovej paralýze aj fyzické bolesti a neraz sa uvádzajú aj medzi znakmi spánkovej paralýzy. Prečo však vzniká nebolo podľa mňa zatiaľ nikde hodnoverne preukázané. Jestvujú síce rôzne hypotézy (napr. snaha hýbať sa proti vlastnej telesnej paralýze), ale výskumne neboli ešte dostatočne podložené.

   S pozdravom, Dušan Fábik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.