Spánková paralýza

Spánková paralýza patrí k najhorším zážitkom ľudí. Vedci predpokladajú, že môže racionálne vysvetľovať skúsenosti s mimozemšťanmi či viaceré paranormálne javy.

Spánková paralýza

 Ani spánok, ani bdenie

Spánková paralýza je stav kedy telo a myseľ napoly spí a napoly bdie. Vyskytuje sa,  keď sa osoba zobúdza zo spánku, ale mozog nezobudí všetky svoje zložky. V tomto stave si osoba jasne uvedomuje svoje fyzické prostredie, t.j. počuje, vidí, cíti, môže hýbať očami, ale na druhej strane nevie pohybovať končatinami, trupom alebo hlavou (1). Väčšine jedincov prebieha v hlave ešte sen, ktorý je živý a často negatívne ladený (2). Hoci je paralýza pre jedinca neškodná, práve kombinácia neschopnosti pohybu a intenzívnych úzkostných emócií z nej robí mimoriadne nepríjemný zážitok. Paralýza má obyčajne trvanie niekoľko sekúnd až niekoľko minút a zmizne buď spontánne alebo pod vplyvom vonkajšej stimulácie, najmä dotykom alebo pohybom vyvolaným inou osobou.

Stav plný strachu

Pri odhade počtu osôb, ktoré zažili aspoň jednu spánkovú paralýzu sa objavujú rôzne hodnoty. Niektoré výskumy hovoria iba o 7%  populácie (7), iné hovoria až o jednej tretine populácie (8). Vo všeobecnosti sa vedci zhodujú, že najvyššia frekvencia spánkovej paralýzy je vo veku adolescentnom kedy sa zvykne aj prvýkrát objavovať.

Najintenzívnejšou emóciou spojenou so spánkovou paralýzou je strach. Výskumy hovoria, že sa vyskytuje v 82 až 96% prípadov (3-5). V spánkovej paralýze sa môžu vyskytnúť aj iné emócie. Vedci uvádzajú, že okrem hnevu (30%) a smútku (23%) sa pri spánkovej paralýze môžu vyskytovať aj pocity šťastia (17%) alebo dokonca erotické pocity (17%) (4). Predpokladá sa, že osobnosť snívajúceho prispieva ku konkrétnym charakteristikám spánkovej paralýzy (6).

Strašidelné halucinácie

Spánková paralýza býva (hoci nie vždy) spätá aj s halucináciami, ktoré sa členia do troch kategórií (4):

 • votrelec (Intruder) – halucinácia prítomnosti cudzej, neznámej osoby. Halucinácie môžu byť vizuálne aj sluchové.
 • nočné stvorenie pripomínajúce upíra (Incubus) – halucinácia postavy, ktorá sedí na hrudi, čo býva sprevádzané pocitmi tlaku na hrudi, ťažkosťami s dýchaním alebo strachom zo smrti. Tieto subjekty sú vizuálne často opisované ako neurčité tiene.
 • proprioceptívne a vestibulárne halucinácie – napríklad pocity pádu, pocity lietania alebo autoskopie (videnie vlastnej osoby).

Halucinácia prítomnosti niekoho alebo niečoho sa vyskytuje v 70% prípadoch, auditívne halucinácie u 60%, vizuálne tvorí 56% a a taktilné 41%. Auditívne skúsenosti majú podobu od neurčitých zvukov  (46%), až po živé v zmysle krokov (29%) alebo hlasov (51%).

Halucinácie ľubovoľného stvorenia v priebehu spánkovej paralýzy obsahujú špecifické kulturálne rozdiely. V Japonsku sa napríklad hovorí o démonovi „kanashibari“ (11); na karibskom ostrove sv. Lucia o stvorení „kokma“ – duch mŕtveho dieťaťa; v kanadskej provincii Newfoundland bosorka „old hag“ (12) alebo bosorka „pandafeche“ v Taliansku (13).

spankova_paralyza_bratislavapsycholog.skDielo Henryho Fuseliho (1781) s názvom Nočná mora, kde je zobrazená spánková paralýza.

Spánková paralýza a liečba

Všetci ľudia, ktorí zažívajú spánkovú paralýzu môžu byť pokojní v tom, že sa jedná o neškodný stav. Paralýza je samozrejme nepríjemná, ale nepoškodzuje mozog ani žiadne aspekty psychiky. Nanešťastie, v súčasnosti neexistuje všeobecne odporúčaná liečba spánkovej paralýzy.

Spánková paralýza sa môže vyskytovať samostatne alebo ako súčasť iných psychických či spánkových (napr. narkolepsia – nadmerná spavosť) porúch. Vtedy sa neudáva ako samostatná diagnóza. Ak sa objavuje paralýza samostatne a výnimočne, nazýva sa izolovaná spánková paralýza. Medzi rizikové faktory pre vznik spánkovej paralýzy sa radí napríklad nepravidelný spánkový režim (8, 9), užívanie alkoholu (8), lucídne snívanie alebo úzkostné poruchy (10-12). Niekedy sa vyskytuje v súčinnosti ďalšieho nepríjemného spánkového fenoménu – falošného prebudenia.

Spánkovú paralýzu však často spôsobuje aj denný stres či emočné napätie, ktoré následne vytvára nočné mory, z ktorých sa osoba prebúdza do spánkovej paralýzy. Riešením preto môže byť spoznať bdelé udalosti, ktoré spôsobujú snívajúcej osobe stres a aktívne sa do týchto udalostí v bdelosti zaangažovať (vyriešiť).

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Pražská 11, Bratislava Staré Mesto  Facebook: psychologdusanfabik

 

Zdroje

(1) American Academy of Sleep Medicine. (2014). International classification of sleep disorders—third edition (ICSD-3).  (2) Sharpless, B. (2016). A clinician´s guide to recurrent isolated sleep paralysis. (3) Cheyne, J. A., et al. (1999). Hypnagogic and Hypnopompic Hallucinations during Sleep Paralysis. (4) Cheyne, J.A. (2014). Waterloo Unusual Sleep Experiences Questionnaire – VIIIa Technical Report. (5) O´Hanlon, J., et al. (2011). Experiences of sleep paralysis in a sample of Irish university students. (6) Liskova, M., et al. (2016). The occurrence and predictive factors of sleep paralysis in university students.  (7) Sharpless, B., Barber, J. (2011). Lifetime Prevalence Rates of Sleep Pralysis: A Systematic Review. (8) Shengli, M., et al. (2014). Sleep paralysis in Chinese adolescents: A representative survey. (9) Sharpless B. (2015). Exploding head syndrome is common in college students. (10) Sharpless, B., et al. (2010). Isolated sleep paralysis and fearful isolated sleep paralysis in outpatients with panic attacks. (11) Fukuda, K., et al. (1987). High prevalence of isolated sleep paralysis: Kanashibari phenomenon in Japan. (12) Cox, A. (2015). Sleep paralysis and folklore. (13) Romanelli, A., et al. (2015). Cultural Explanations of Sleep Paralysis in Italy. 

Zdieľajte

19 názorov na “Spánková paralýza

 1. Nie som si istý, pán doktor… Či sa jedná o halucinácie… Zažili Ste Vy osobne niekedy spánkovú paralýzu?
  Viete, ja ju zažívam pomerne často.
  Všetky tie veci, o ktorých sa človek dočíta na nete, fórach, v knihách.. som už zažil.
  Čiernych postáv, sediacich a dusiacich žien atď. som sa zbavil.
  No viete… Ono najhoršie je, keď sa vám sníva sen vo sne. A až v tom treťom sne nastane spánková paralýza.
  Vtedy vám nepomôže ani hýbanie očami, mimika tváre, snažiť sa byť pokojný atď…
  A sladké reči o tom, že ide o halucinácie… Nie sú absolútne na mieste.
  Jediná vec ako prevencia pre mňa, je alkohol. Aj v malom množstve. Pokial si niečo „šľahnem“ mám od toho pokoj… Ale to je na dlho…

  • Dobrý deň, milý čitateľ,

   ďakujem za Váš príspevok.

   Termín halucinácie je termín, ktorý bežne používajú výskumníci v odborných štúdiách spánkovej paralýzy (napr. štúdia „A systematic review of variables associated with sleep paralysis“). A hoci aj ja niekedy pochybujem o správnosti psychologických pojmoch, nedovoľujem si ich meniť.

   Áno, zažil som spánkovú paralýzu, rovnako aj niekoľkonásobné falošné prebudenie. Viem, že to nie sú príjemné veci.

   • Ja zazivam paralyzu skoro každý vecer takze neverim na halucinacie je to reálne a nepríjemné..a ziadne tabletky čo by ma len ,,oblbly “by som si nikdy nedala. Tak neviem co by mi pomohlo pán psychológ. A žiadnen alkohol ani to co bolo písané tam nieje..normálne idem spať unavená a mám to.takze písané len keci

    • Spánková paralýza je samozrejme reálny stav. Je však sprevádzaný halucináciami (napr. Incubus).

     Liečbe spánkovej paralýzy môže okrem vyššie uvedených možností pomôcť aj psychologická analýza snov, ktoré predchádzajú samotnej spánkovej paralýze. Dôležité je aj spoznať psychické emočné stresory z bdelosti.

    • Moja dcéra s týmto žije dlhé roky, naučila sa v spánkovej paralýze pohnúť prstom na ruke alebo na nohe, vtedy sa zobudí. Ráno ju však bolia oči. Paralýza, kedy sa nevieme v spánku pohnúť má svoje opodstatnenie, je to preto, aby sme si pri snívaní neublížili fyzicky, nie však každý sa v nej zobudí a tak je to pre nás sci-fi, ale je to bežná vec.

 2. Dobry den prajem spankovu paralyzu mavam asi 6 krat do roka mozno aj viac krat ale jak je to mozne ze viem hybat nohami a vydavat bojazlive hlasy ale neviem povedat ani jedno slovo asi mam vzacnu paralizu co vy na to pan doktor ozvyte sa mi prosim vas srdecne dakujem

  • Dobrý deň prajem,

   spánková paralýza, rovnako ako každá psychická ťažkosť, má u každého človeka svoje jedinečné podoby. Tak ako sa u niekoho prejavuje úzkosť napríklad tlakom na hrudi, u iného sa môže prejavovať závratmi alebo trasom. To isté platí aj pre spánkovú paralýzu. Má veľa podôb a asi by sme márne hľadali dvoch ľudí, u ktorých má úplne rovnaké prejavy. Jedná sa teda o špecifický prejav spánkovej paralýzy u Vás.

   Ďakujem za Vašu skúsenosť.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 3. Dobre rano…prave som mal najhorsi zazitok v zivote..a mam strach..moj najvacsi strach je ze zomrie moja mama..njeje chora ale velmi sa bojim toho dna..na zaciatku toho sna niekto vosiel do bytu .nevidel som tvar ..nebudem pisat cely priebeh ale na konci mi oznamili ze mama zomrela…co by som mal urobit ako prve?ist za lekarom??bral som drogy,teraz beriem tiapridal a posledne 2 noci som mal taky spanok ze pol na pol…teraz sa bojim zaspat naspat. Lebo tak silny zazitok som v zivote na ziadnej droge nezazil…ja ten tiapridal nechcem brat,nechcem chemiu nahradzovat chemiou…dlhodobo mam problem so spankom..neviem zaspat tvrdo na vela hodin..budim sa na pocit ze mi treba na wc…
  PS:napisal som so strachu prvemu kamaratovi co bol na fb aby napisal mame sms lebo som sa bal,ci je v poriadku..a on mi napisal ze mal 2x to iste a ze jeho mama to ma tiez a mu povedala ze treba prekrizit palce do tvaru kriza a ze hned to prestalo..ze je to tazke ale ze dvomi prstami sa da pohnut ..
  Dakujem za odpoved

  • Dobrý deň, p. Martin,

   pokiaľ užívate lieky ako píšete, odporúčam ako prvý krok návštevu lekára, ktorý Vám predpisuje lieky. Povedzte mu o Vašich ťažkostiach a poraďte sa s ním o ich u užívaní alebo zaradení iných.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 4. Ahojte, ja som to mala tiez pravidelne ked som zaspala.. a pomohol mi lapač snov.. neverila som tomu, ale od kedy to mam, nemala som to ani raz! 🙂 tak to skuste 🙂

 5. Dobry. možete mi niekto poradit co mam robit???,Stavaju sa mi zvlastne veci a neviem ako na to ako riesit.
  zvikla som spat na chrpte a raz som sa nedokazala pohnut…len som mala otvorene zrazu oci a ani som nemohla otvorit usta…je to tieš spankova paraliza??

 6. Dobrý deň, spánkovú paralýzu som doteraz mával tak 3-4x do roka, no toto leto sa to začalo stávať pravidelnejšie, niekedy aj 5x do týždňa. Najväčší problém je skoro ráno, keď sa zobudím a snažím sa ešte zaspať, no keď zaspím hneď dostávam túto paralýzu, vyvolá to vo mne stav paniky a úzkosti takže už ďalej potom nedokážem ísť spať lebo sa bojím. Ďalej sa mi to pravidelne stáva keď sa snažím zdriemnuť si po obede, po 5-10 minútach ako zaspím sa dostávam do paralýzy, opäť sa budím s panikou a ďalej sa už bojím ísť spať. Podotýkam že nemám okolo seba žiadne rušivé faktory ako napr.hluk áut, tikot hodiniek, TV a podobne.. Viete mi prosim pomôcť? Mal by som zájsť k neurológovi alebo k psychológovi, prípadne k spánkovému poradcovi? Ďakujem!

  • Dobrý deň Vám prajem,

   ako prvé by som Vám určite odporučil návštevu neurológa. Treba vylúčiť fyzickú resp. neurologickú príčinu. Až keď neurológ nezistí nič neobvyklé je vhodné sa zamerať na psychologickú cestu. Napíšte mi potom a podľa informácii aké získate sa rozhodneme ako ďalej. Stačí na mail.

   Držím Vám palce.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 7. Dobry den zazil som paralyzu 2x a je to pravda v tom ked mate z niecoho strach naprk z tretej neznamej osoby UFO moj mozog sami zastavil a pocul som len chrucanie v hlave nevedel som sa hybat a krical som tak ze som si to ja neuvedomoval to ufo ma tahalo.. dalsiu som mal dnes po dlhej dobe 12.10 ktora bola rano ked som sa prebudzal oci som mal polootvorene uz no zase to chrucanie v mozgu a ked som chcel otvorit oci telo mi to nedovolilo nevedel som sa prebudit.. a ked som zatvaral oci a spal tahalo ma to hlbsie ako keby do nejakeho ineho sveta.. cierno som tam videl ako cestujem ak mi vie niekto s tym pomoct napiste mi mail.

 8. Dobrý deň. Ja som spánkovú paralýzu zažívala ,ked som bola vo velmi velkom strese,alebo som mala obmedzeny spanok,bolo to v takom stave,ze som ju mala aj ked som spala iba hodinku. Brala som neurol aj lexaurin,myslela som si ze to prejde ,ale zial nestalo sa.. neskor som zmenila pracu,zmenila som postoj k zivotu a spankova paralyza bola prec. Bolo to velmi neprijemne obdobie,tymto chcem poukazat nato,ze niekedy je pricinou prave zivotny styl (stres,alkohol,nedostatok spanku,drogy ..atd) …V izbe mam aj krizik a svatenu vodu,aj ked si myslim,ze to stym nema nic spolocne 🙂

 9. Dobrý deň,
  ja som našťastie nikdy spánkovú paralýzu nezažila a podľa toho, čo som tu čítala ani nechcem.
  Nedávno som zažila falošné prebudenie, nič neobvyklé ale prvýkrát bolo v jednom sne asi 4násobné. Ráno som sa na tom dobre pobavila keď som to rozprávala manželovi, lebo pointa sna a falošných prebúdzaní bola stále v tom, že po každom prebudení som mu chcela v sne povedať o opakovanom prebúdzaní ale keď k tomu malo dôjsť vždy vznikla nová stresujúca situácia a bolo ju treba riešiť až do ozajstného prebudenia. To ma ale až tak nefascinovalo, skôr pobavilo. Fascinovalo ma a doteraz fascinuje to že som minulý rok tri krát zažila lucidný sen. Po prvom som nevedela čo to je, musela som googliť či som normálna 🙂 Čítala som že sa tak dá ovládať dianie sna. Druhýkrát keď som si to uvedomila zľakla som sa lebo som vedela čo to je a prebudila som sa. Tretí krát som si pri uvedomení sna spomenula na to, že ho môžem vedome ovplyvňovať a skúsila som to. Keď som zistila, že to naozaj funguje a viem ho ovládať, tak som sa zľakla zas toho a zobudila som sa. Potom sa to už neopakovalo. Bola som sklamaná, že som sa vtedy vystrašila a teda nezažila som dlhší lucidný sen. Skúsila som nejakú techniku z tých čo som našla na internete ako vyvolať vedomý sen ale nepodarilo sa mi to. Veľmi si prajem a dúfam že to ešte zažijem a v pokoji si ho užijem a nespanikárim 🙂
  Všetkým čo zažívajú spánkovú paralýzu prajem aby sa im to nestávalo keď je to nepríjemné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.