Nočné mory

Nočné mory desia mnohých ľudí a spôsobujú strach už zo samotného spánku.

Nočné mory

Podľa Americkej psychiatrickej asociácie (DSM-5) sú typické nočné mory dlhé, majú prepracované dejové línie a vyvolávajú úzkosť, strach alebo dysforické emócie. Ich obsah je obvykle zameraný na snahu vysporiadať sa alebo vyhnúť sa hroziacemu nebezpečenstvu, ale môže zahŕňať aj iné témy evokujúce negatívne emócie. Po prebudení si jedinec sen dobre pamätá a je schopný ho detailne popísať.

Nočná mora spravidla končí prebudením a rýchlym prechodom do plnej bdelosti, hoci dysforické emócie môžu pretrvávať aj po prebudení a komplikovať opätovné zaspávanie. Pri prebúdzaní sú neraz sprevádzané aj neschopnosťou sa pohnúť (spánková paralýza).

Nočné mory sú typické miernou aktiváciou autonómneho nervového systému zahrňujúce potenie, tachykardiu a zrýchlený dych. Motorické a hlasové prejavy nie sú bežné, pretože v danej fáze spánku (REM) mizne svalový tonus. Reč a prejavy emócií sa manifestujú skôr behom krátkej epizódy v závere nočnej mory.

Diagnostické kritéria – nočné mory

Odborníci rozlišujú tri stupne nočnej mory. Môže sa vyskytovať mierna – v priemere menej než jedna epizóda za týždeň, potom stredne ťažká – jedna alebo viac epizód týždenne, ale menej ako jedna denne a ťažká, ktorá znamená každodenný výskyt epizód. Podľa kritérií Americkej psychiatrickej asociácie musí spĺňať nočná mora tieto diagnostické kritéria:

 1. Opakovaný výskyt predĺžených, extrémne dysforických a dobre zapamätaných snov, ktorých dej obvykle zahŕňa snahy vyhnúť sa ohrozeniu života, bezpečia alebo fyzickej integrity.
 2. Po prebudení z dysforického sna je jedinec rýchlo bdelý a orientovaný.
 3. Narušenie spánku spôsobuje klinicky významnú nepohodu alebo funkčné narušenie v sociálnej, pracovnej či inej významnej oblasti života.
 4. Príznaky nemožno prisudzovať fyziologickému účinku látok (napr. drogy, lieky).
 5. Súčasný výskyt ďalších psychických a fyzických porúch dostatočne nevysvetľuje prevládajúce sťažnosti na dysforické sny.

Príčiny a liečba

Nočné mory sa môžu objavovať ako následok traumatických udalostí. Funkciou sna je totiž spracovať potlačené, nevyjadrené alebo plne neprežité emócie z bdelého života. Preto, ak človek zažije v bdelom živote traumatickú situáciu, ktorá vyvolala hrôzu, strach či zdesenie, sen sa snaží tieto emócie spracovať, integrovať a začleniť do emočného systému snívajúceho. Pri nočných morách ako následku traumatických udalostí je takmer nevyhnutná psychoterapeutická pomoc. Práve rozhovor s odborníkom môže pomôcť spracovať negatívne emócie, ktoré sa už potom nemusia objavovať a spracúvať v sne.

Ďalšou príčinou je emočné napätie v bdelom živote. Pokiaľ osoba zažíva v bežnom živote mnohé nepríjemné stavy (napr. úzkosť, stres) a nepríjemné negatívne emócie (napr. strach, hnev) je málo pravdepodobné, že sa s nimi dokáže psychika jedinca plne vysporiadať za bdelého stavu. Sen následne tieto emócie a stavy začlení do svojho obsahu a snaží sa o ich spracovanie.

Ľudia však často odmietajú prijať tézu, že za ich nočnými morami je emočné napätie prežívané v bdelosti. Neraz ho totiž tak intenzívne prehliadajú (potláčajú a vytesňujú), že sú schopní sami seba presvedčiť, že v bdelosti nezažívajú nijaký emočný tlak. Aj v tomto prípade však môžu byť efektívne psychoterapeutické sedenia. Úlohou terapeuta je vtedy poodhaliť kľúčový faktor, ktorý ho vytvára a následne pomôcť klientovi v adekvátnejších zvládacích stratégiách.

 

Autor článku: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Pražská 11, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

9 názorov na “Nočné mory

 1. Dobrý deň,
  mám otázku ohľadom mojich snov. Opakovane mávam sny o znásilnení. Čo to môže znamenať? Niekedy sú veľmi živé. Nepamätám si, že by som bola znásilnená alebo také niečo.

  • Dobrý deň prajem,

   samozrejme, nemusí to znamenať, že ste boli znásilnená v realite. Sny sa vyjadrujú v obrazoch a metaforicky. Konkrétny výklad Vám ale neviem poskytnúť. Viete, na to sú potrebné mnohé ďalšie informácie, napr. Vaše pocity v sne, aká to bola osoba, ako sen skončil atď.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 2. Sníva e mi že neviem sa obliecť, neviem nájsť cestu,po ktorej denne chodím, nájsť veci na oblečenie…

 3. Na stránke interez.sk som našiel váš rozhovor o spánkového paralýze. Netuším, či je to práve to čo občas zažívam aj ja no v poslednom čase našťastie omnoho menej ako napríklad pred rokom či dvomi. Išlo e veľmi krátke dejové segmenty bez príbehu no mali spoločné len to, že vždy sa jednalo o prítomnosť inej fiktívnej osoby alebo osôb, ktoré nedokážem identifikovať ani len podľa pohlavia. Napríklad viem, že niekto sa ku mne blíži a dotkne sa ma. Väčšinou ide o takéto mory. Keď som si myslel, že ich mám za sebou, že ich viem ignorovať tak sa tieto mory stali “tvrdšími” v tom zmysle, že som ich prežíval doslova fyzicky. Cítil som, že si ku mne niekto sadol, že sa matrac prehol alebo že dotyk bol mimoriadne reálny. Nedokázal som veľakrát rozlíšiť či sa jedná o skutočnosť alebo len sen a dlho som nad tým rozmýšľal. Veľakrát doslova kričím aby som to zahnal. Až tak že zobudím celú rodinu. Dnes je to už lepšie. Myslím, že to viem už aj ovládať. Vlastne ani neviem prečo sem píšem:) možno preto, že je to asi najbližšie tomu čo občas zažívam. Je to des.

  • Dobrý deň,

   áno, je pravda, Vaša skúsenosť mimoriadne pripomína fenomén spánkovej paralýzy. Som rád, že sa Vám nad tým darí vyhrávať.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 4. Snívalo sa mi že sa ma dotkol niekto a ľad som sa prebudila nikto tam nebol,v tú noc má zbila jedna žena ktorá mi nikdy neublížila v reálnom živote ale bolesti som cítila na mojom tele ,nevedela som sa prebudid a čakala som aby ma matka zobudila ,druhá osoba prišla neviem čo chcela som ju oslovila nech zlá duša zmizne a tak sa stiahla ,dlho som sa nevedela ukľudniť ešte potom ako som sa prebudila.nocne mory sa mi opakuju asi týždeň sú rôzne veci s ktorými sa mi sníva a dvakrát som mala úplne mokré tričko na sebe,môj bývalý mi hovoril že on posiela zamnou niekoho a vypytuje sa mi na moje sny ako som spala ,píše si veci do zošita ktorým nerozumiem a rozprával mi veci o satanovi a diablovy ….ktorým samozrejme neverím ale som z toho zmätená…

  • Dobrý deň prajem,

   v tomto príspevku som písal akým spôsobom sa formujú naše sny: https://www.bratislavapsycholog.sk/psychologicky-vyklad-snov/

   Pokiaľ ste v sne cítili napätie, stres či úzkosť treba veľmi úprimne sám sebe odpovedať a pátrať, v ktorých oblastiach bežného života takéto emócie pociťujem. Naše sny totiž spracúvajú naše bdelé potlačené či nepriznané emócie. Pokiaľ sa to človeku podarí a začne aktívne riešiť tieto bdelé udalosti, môže si pomôcť od nočných mor.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 5. Dobry den,

  Niekolkokrat za tyzden sa mi stane, ze mam pocas spanku nocnu moru. Zvacsa je to v prvej polovici spanku. Zda sa mi, ze nieco strasidelne je nad postelou a snazim sa to odohnat od seba a manzelky, ako keby som ju chranil. Pritom asi robim aj nejake pohyby a niekedy zakricim. Manzelka je zo mna nestastna, lebo ju pritom zobudim a nevie potom zaspat. Ja naopak ani poriadne neviem co sa stalo. Zatazuje to nas vztah a nechce, aby som s nou spaval v spalni, lebo sa nevyspi. Neviem co s tym mam robit. Niekedy mam odbobia, ked dlho nemam nic, inokedy niekolkokrat do tyzdna.

  • Dobrý deň,

   nočné mory sú signálom emočného napätia v bdelosti, ktoré sa následne spracúva v noci počas snívania. Čím sú sny intenzívnejšie, tým boli pocity napätia viac prehliadnuté, potlačené alebo nevyjadrené v bdelosti. Odporučil by som dôslednú pozornosť k svojím vlastným pocitom alebo stavom napätia v bežnom živote. Je nevyhnutné si ich všímať v bdelosti, priznať si ich a hľadať pôvod. Pokiaľ sa to nedá osobe samej, je určite prínosné vyhľadať pomoc psychológa.

   S pozdravom, Dušan Fábik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.