Nočné mory – diagnostické kritériá a príčiny

Nočné mory desia mnohých ľudí a spôsobujú strach už zo samotného spánku.

Nočné mory

Podľa Americkej psychiatrickej asociácie (DSM-5) sú typické nočné mory dlhé, majú prepracované dejové línie a zahŕňajú strach či iné dysforické emócie. Ich obsah je obvykle zameraný na snahu vysporiadať sa alebo vyhnúť sa hroziacemu nebezpečenstvu. Vyznačujú sa miernou aktiváciou autonómneho nervového systému zahrňujúce potenie, tachykardiu a zrýchlený dych. Motorické a hlasové prejavy nie sú bežné, pretože v danej fáze spánku (REM) mizne svalový tonus. Reč a prejavy emócií sa manifestujú skôr behom krátkej epizódy v závere sna.

Nočné mory spravidla končia prebudením a rýchlym prechodom do plnej bdelosti, hoci dysforické emócie môžu pretrvávať aj po prebudení a komplikovať opätovné zaspávanie. Pri prebúdzaní sú nočné mory v niektorých prípadoch sprevádzané neschopnosťou sa pohnúť (spánková paralýza).

Diagnostické kritéria – nočné mory

Odborníci rozlišujú tri stupne nočnej mory. Môže sa vyskytovať mierna – v priemere menej než jedna epizóda za týždeň, potom stredne ťažká – jedna alebo viac epizód týždenne, a ťažká znamenajúca každodenný výskyt epizód. Treba povedať, že nie každý sen s nepríjemným obsahom môže byť označený ako nočná mora. Pre naplnenie tohto významu musia byť splnené nižšie uvedené kritéria vydané Americkou psychiatrickou asociáciou. Vtedy môže byť stanovená diagnóza „nočné mory“ radiaca sa medzi neorganické poruchy spánku.

 1. Opakovaný výskyt predĺžených, extrémne dysforických a dobre zapamätaných snov, ktorých dej obvykle zahŕňa snahy vyhnúť sa ohrozeniu života, bezpečia alebo fyzickej integrity.
 2. Po prebudení z dysforického sna je jedinec rýchlo bdelý a orientovaný.
 3. Narušenie spánku spôsobuje klinicky významnú nepohodu alebo funkčné narušenie v sociálnej, pracovnej či inej významnej oblasti života.
 4. Príznaky nemožno prisudzovať fyziologickému účinku látok (napr. drogy, lieky).
 5. Súčasný výskyt ďalších psychických a fyzických porúch dostatočne nevysvetľuje prevládajúce sťažnosti na dysforické sny.

Nočné mory a ich príčiny

Spracovanie emočného napätia z bdelosti

Najčastejšou príčinou nočných mor je emočný stres (strach, hnev atď.) vyskytujúci sa v priebehu bdenia (1-4). Pokiaľ sa v plnej miere nevyventiluje a nespracuje cez deň, nepríjemné emócie z neho vyplývajúce sa objavujú počas snívania. Ich začlenením do sna nastáva pokus o ich spracovanie a integráciu. Nepríjemné emócie alebo stavy úzkosti v nočných morách preto zrkadlia naše vlastné prežívanie prítomné už v bdelosti. Potvrdzuje sa tým základná funkcia sna, ktorá odkazuje na spracovanie potlačených, nevyjadrených alebo nespracovaných emócií (5).

Na základe praktických skúseností možno povedať, že trpiace osoby sa často zdráhajú prijať tézu, že za ich nočnými morami je emočné napätie pochádzajúce z bdelých zážitkov, ako napr. partnerské vzťahy či komplikovaný vzťah s rodičmi atď. Mnohí ľudia sú totiž s ohľadom na nároky spoločnosti naučení svoje negatívne pocity tak prehliadať a potláčať, že sú schopní sami seba presvedčiť, že v bdelosti nijaký emočný stres nezažívajú. Nočné mory preto často považujú za nevysvetliteľné a ich príčinu za záhadnú.

Bohužiaľ, neraz aj výskumníci vytvárajú špekulatívne a preteoretizované teórie nočných mor, ktoré nemajú žiadnu reálnu hodnotu.  Príkladom sú niektorí teoretici (6,7) vysvetľujúci nočné mory ako simuláciu hrozby. Znamená to, že vďaka snom si človek „cvičí“ svoju schopnosť čeliť ohrozujúcim situáciám v bdelosti, čo poskytuje evolučnú výhodu pri reprodukčnom úspechu. Tieto evolučné teórie teda vnímajú nočné mory ako určitú „virtuálnu realitu“, kde si možno nacvičiť rôzne ohrozujúce scenáre. Dôkazy pre túto teóriu sú však mimoriadne chabé a z pohľadu zdravia ľudí dokonca škodlivé. Trpiacu osobu to môže viesť skôr k pasivite (keďže sa podľa teórie jedná o evolučne zakorenenú funkciu) a nie k aktívnemu vyhľadaniu pomoci, napr. psychoterapii alebo zahĺbeniu sa do vlastného emočného sveta.

Traumatické udalosti

Nočné mory sa môžu objavovať aj následkom traumatických udalostí ako súčasť posttraumatickej poruchy (8,9). Funkciou sna je totiž spracovať potlačené, nevyjadrené alebo plne neprežité emócie z bdelého života. Preto, ak človek zažije v bdelom živote traumatickú situáciu, ktorá vyvolala hrôzu, strach či zdesenie, sen sa snaží tieto emócie spracovať, integrovať a začleniť do emočného systému snívajúceho.

Výskumník Ernest Hartmann (10) tieto predpoklady presvedčivo doložil na obsahu snov u osôb vystavených traumatickej udalosti. Podľa jeho výskumov prvé sny po traumatickom zážitku hodnoverne dokumentujú útržky negatívnej skúsenosti. Následne sa emócie pochádzajúce zo zážitku, spravidla strach, zobrazia v intenzívnom sne, napr. o prílivovej vlne. Potom nasledujú sny, v ktorom sa spájajú spomienky na traumu a obrazy podobných tráum z minulosti. V závere  po niekoľkých mesiacoch sa sny vrátia k bežnej podobe, čo značí, že sen postupne integroval emočnú skúsenosť. V niektorých podobných prípadov býva dôležitá aj psychoterapeutická pomoc. Práve rozhovor s odborníkom môže pomôcť spracovať negatívne emócie v bdelosti, ktoré sa už potom nemusia objavovať a spracúvať v sne.

Autor článku: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Drieňová 34, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdroje

(1) Antunes-Alves, S., & De Koninck, J. (2012). Pre- and post-sleep stress levels and negative emotions in a sample dream among frequent and non-frequent nightmare sufferers. (2) Rek, S., & kol. (2017). Nightmares in the general population. (3) Schredl, M. & Göritz, A. S. (2019). Nightmare frequency and nightmare distress. (4) Schredl, M., & kol. (2019) Nightmares and stress: a longitudinal study. (5) Fábik, D. (2018b). Charakteristiky snívania v kontexte copingových stratégií. (6) Mathes, J., & kol. (2019). The threat simulation in nightmares—Frequency and characteristics of dream threats in frequent nightmare dreamers. (7) Valli, K., & kol. (2005). The threat simulation theoty of the evolutionary function of dreaming. (8) El-Solh, A. A. (2018) Management of nightmares in patients with posttraumatic stress disorder. (9) Kamarádová, D., a kol. (2014). Nightmares and their treatment options. (10) Hartmann, E. (2013). Sny. Podstata a funkcie snívania.

Zdieľajte

25 názorov na “Nočné mory – diagnostické kritériá a príčiny

 1. Na stránke interez.sk som našiel váš rozhovor o spánkového paralýze. Netuším, či je to práve to čo občas zažívam aj ja no v poslednom čase našťastie omnoho menej ako napríklad pred rokom či dvomi. Išlo e veľmi krátke dejové segmenty bez príbehu no mali spoločné len to, že vždy sa jednalo o prítomnosť inej fiktívnej osoby alebo osôb, ktoré nedokážem identifikovať ani len podľa pohlavia. Napríklad viem, že niekto sa ku mne blíži a dotkne sa ma. Väčšinou ide o takéto mory. Keď som si myslel, že ich mám za sebou, že ich viem ignorovať tak sa tieto mory stali “tvrdšími” v tom zmysle, že som ich prežíval doslova fyzicky. Cítil som, že si ku mne niekto sadol, že sa matrac prehol alebo že dotyk bol mimoriadne reálny. Nedokázal som veľakrát rozlíšiť či sa jedná o skutočnosť alebo len sen a dlho som nad tým rozmýšľal. Veľakrát doslova kričím aby som to zahnal. Až tak že zobudím celú rodinu. Dnes je to už lepšie. Myslím, že to viem už aj ovládať. Vlastne ani neviem prečo sem píšem:) možno preto, že je to asi najbližšie tomu čo občas zažívam. Je to des.

  • Dobrý deň,

   áno, je pravda, Vaša skúsenosť mimoriadne pripomína fenomén spánkovej paralýzy. Som rád, že sa Vám nad tým darí vyhrávať.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 2. Snívalo sa mi že sa ma dotkol niekto a ľad som sa prebudila nikto tam nebol,v tú noc má zbila jedna žena ktorá mi nikdy neublížila v reálnom živote ale bolesti som cítila na mojom tele ,nevedela som sa prebudid a čakala som aby ma matka zobudila ,druhá osoba prišla neviem čo chcela som ju oslovila nech zlá duša zmizne a tak sa stiahla ,dlho som sa nevedela ukľudniť ešte potom ako som sa prebudila.nocne mory sa mi opakuju asi týždeň sú rôzne veci s ktorými sa mi sníva a dvakrát som mala úplne mokré tričko na sebe,môj bývalý mi hovoril že on posiela zamnou niekoho a vypytuje sa mi na moje sny ako som spala ,píše si veci do zošita ktorým nerozumiem a rozprával mi veci o satanovi a diablovy ….ktorým samozrejme neverím ale som z toho zmätená…

  • Dobrý deň prajem,

   v tomto príspevku som písal akým spôsobom sa formujú naše sny: https://www.bratislavapsycholog.sk/psychologicky-vyklad-snov/

   Pokiaľ ste v sne cítili napätie, stres či úzkosť treba veľmi úprimne sám sebe odpovedať a pátrať, v ktorých oblastiach bežného života takéto emócie pociťujem. Naše sny totiž spracúvajú naše bdelé potlačené či nepriznané emócie. Pokiaľ sa to človeku podarí a začne aktívne riešiť tieto bdelé udalosti, môže si pomôcť od nočných mor.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 3. Dobry den,

  Niekolkokrat za tyzden sa mi stane, ze mam pocas spanku nocnu moru. Zvacsa je to v prvej polovici spanku. Zda sa mi, ze nieco strasidelne je nad postelou a snazim sa to odohnat od seba a manzelky, ako keby som ju chranil. Pritom asi robim aj nejake pohyby a niekedy zakricim. Manzelka je zo mna nestastna, lebo ju pritom zobudim a nevie potom zaspat. Ja naopak ani poriadne neviem co sa stalo. Zatazuje to nas vztah a nechce, aby som s nou spaval v spalni, lebo sa nevyspi. Neviem co s tym mam robit. Niekedy mam odbobia, ked dlho nemam nic, inokedy niekolkokrat do tyzdna.

  • Dobrý deň,

   nočné mory sú signálom emočného napätia v bdelosti, ktoré sa následne spracúva v noci počas snívania. Čím sú sny intenzívnejšie, tým boli pocity napätia viac prehliadnuté, potlačené alebo nevyjadrené v bdelosti. Odporučil by som dôslednú pozornosť k svojím vlastným pocitom alebo stavom napätia v bežnom živote. Je nevyhnutné si ich všímať v bdelosti, priznať si ich a hľadať pôvod. Pokiaľ sa to nedá osobe samej, je určite prínosné vyhľadať pomoc psychológa.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 4. Dobrý deň, mám priateľa ktorý trpí nočnými morami a nevie spávať ale deje sa to len v jednom mesiaci, v novembri. Často sa zo snov prebúdza a sniva sa mu o tom ako mu ubližujú jeho milovaní. Prosím neviete nejako pomôcť?

  • Dobrý večer,

   ďakujem za Vašu otázku, ale neviem Vám povedať nič iné, okrem toho čo je v článku, resp. to, čo je písané v tejto diskusii pri iných príspevkoch. Zrejme by som odporučil pomoc psychoterapeuta. Pokiaľ by si chcel priateľ pomôcť sám, musí dôsledne pomenovať prežité emócie v sne a rovnaké hľadať aj v bdelosti. Pravdepodobne vtedy sa odhalí aj príčina nočných mor. V jednom podcaste som o snoch hovoril viac: TU

   S pozdravom, Dušan Fábik

 5. Dobrý deň, mávam nočné mory každý alebo každý druhý deň, dnes vnoci som mala problém zaspať a keď sa mi to podarilo mala som nočnú moru v ktorej bolo všetko tak detailné, každý jeden deň sa mi sníva niečo čoho príbeh sa mi vryje do pamäti tak hlboko že o týždeň vám to viem zopakovať
  Nemával ale zlé nálady ani strach z ničoho ani traumu som v posledných rokoch neprežila. Z čoho to môže byť?

  • Dobrý večer,

   nočné mory nemusia vyvolať len traumy. Nočné mory môže vyvolať akékoľvek negatívne emócie (smútok, hnev, pocit viny atď.), ktoré boli nedostatočne spracované v bdelosti. A keďže neboli spracované môžu vytvárať napätie a úzkosť, ktorá sa potom objavuje aj v sne. Treba hľadať a úprimne si odpovedať, kde v bdelosti cítim určitú emočnú záťaž.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 6. Zdravím? okrem toho, že mávam nočné mory, sa mi pravidelne stáva aj taká vec, že plačem v sne a zároveň mi pri precitnutí zo sna-stekajú slzy po tvári. Myslím, že tieto „uplakane sny“ mám už od detstva. Vopred ďakujem za Váš odborný názor.

  • Dobrý deň,

   „uplakané“ sny, ako ste ich nazvali, fungujú na rovnakom princípe ako hocijaké iné. Bežná nočná mora obsahuje spravidla strach z niečoho, ktorý chvíľku ešte doznieva aj po prebudení. To isté sa deje aj pri snoch, po ktorých plačete po prebudení. Emócia z nich ešte doznieva.

   Pôvod týchto snov pramení podľa Vašich slov z detstva. V danom období ste zrejme zažívali v niektorej oblasti života intenzívny smútok, ktorý sa v spánku spracúval. Pokiaľ sa tie sny objavujú aj v súčasnosti, je pravdepodobné, že podobný podnet ako v detstve na Vás pôsobí aj v prítomnosti. Mohlo by byť užitočné, veľmi dôsledne hľadať, kde v bdelosti cítim smútok a prehliadam ho. Pokiaľ ho „uchopíme“ v bdelosti, nemusí sa objavovať v sne.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 7. Dobrý deň,

  Od 16 rokov odkedy som mala prvú spánkovú paralyzu mávam nočné mory. Neviem prečo sa mi to vtedy udialo, nebola som v žiadnom strese, práveže som mala prvý vážnejší vzťah, bola som veľmi zaľúbená a svet bol pre mňa gombička. Odvtedy sa mi snívajú veľmi často zle sny a mávam aj paralyzy, čím som staršia tým častejšie. Býva to asi nejak tak že rok ich mávam vkuse – niekoľko x do týždňa a potom asi pol roka pauza, nič zlé. Keď som mala 20 tak som mala ďalší už vážny vzťah, kedy ale partner bol ku mne agresívny a po 2 rokoch už na mňa zdvihol aj ruku, nadával mi atď. Stále len keď mal vypyte. Takto som s ním fungovala 2.5 roka až som to nakoniec ukončila. Hneď na to som začala vzťah, ktorý ma z toho predošlého doslova zachránil, je to viac ako pol roka. Avšak takmer stále ma trápia tieto zle sny, priateľa často v noci vystrasim tým, že kričím zo spánku alebo sa rozplačem, „vystrelim“ z postele atď. Poslednú dobu sa mi začína snívať s bývalým priateľom ako mi ubližuje.

  To, že som si niečim prešla chápem, že môže mať na mňa nejaký dopad, ale nechápem prečo to začalo už takto skoro keď ja ani nikto v rodine nemal žiadne problémy, ako píšem svet gombička.

  Chcela by som sa opýtať, či je potrebné vyhľadať nejakú lekársku pomoc alebo to skúsiť nejak zatiaľ sama? Trápi ma to, pretože stále potom na to aspoň pol dňa myslím, že čo to malo asi znamenať, tým pádom veľmi nemám náladu a nechcem znepríjemňovať život aj svojmu partnerovi, či už počas spánku alebo dňa.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  • Dobrý deň prajem,

   veľmi rád by som Vám poradil najlepšie ako viem, ale predsa na základe jednej správy sa odpovedá veľmi ťažko. Ak by som sa mal rozhodnúť sám za seba, tak by som vyhľadal pomoc a zrejme dlhodobú terapiu. Je to ale samozrejme na Vás.

   A prečo to začalo takto skoro? Napriek tomu, že spomínané obdobie nebolo náročné ako vravíte, muselo sa aj vtedy vo Vás odohrávať určité emočné napätie. Z toho dôvodu by mohla byť užitočná terapeutická pomoc, ktorá by preskúmala pocity, ktoré zažívate v dlhodobom vzťahu. Nočné mory sa totiž vyskytli aj v úplne prvom aj aktuálnom vzťahu. Je možné, že zažívate určité emócie, ktoré si plne neuvedomujete.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 8. Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či nočné mory, v spojení s nespavosťou, cudzím prostredím a vnútorným napätím, môžu byť príčinou/spúšťačom, akútnej psychickej poruchy.
  Ďakujem

  • Dobrý deň prajem,

   nespavosť, nočné mory či vnútorné napätie sú prvotným príznakom psychickej nepohody, ktorá môže viesť z dlhodobého hľadiska až k psychickým poruchám. Dané symptómy teda ako prvé upozorňujú na psychickú nerovnováhu v organizme, nie ju priamo spúšťajú.

   Pekný deň.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 9. Dobrý deň,
  už dlhé roky mávam živé sny. Nočné mory s príbehom ako film. Sú naozaj odporné. Stále iné väčšinou ako z hororu hoci nič také nepozerám ani som nikdy nezažila. Živé sny mávam aj s príjemnou tematikou ale tie hnusné o smrti, vraždách a týraní ma naozaj desia. Začala som to riešiť až teraz pretože už mám maličké dieťa a myslím, že to už nieje v mojom veku a v postavení matky normálne. Chcem aby to prestalo. Čo mám robiť?

  • Dobrý deň,

   nočné mory sa môžu vyskytovať v každom veku aj v akomkoľvek postavení. Je to ako s fyzickými ťažkosťami. Tiež môžeme byť prechladnutí v akomkoľvek období života.

   Keď chcete, aby nočné mory prestali, musíte zistiť kde v bdelom živote zažívate napätie alebo úzkosť a „vyriešiť“ okolnosti, ktoré to spôsobujú. Ideálny spôsob je v spolupráci s odborníkom, pretože sami si nemusíme uvedomovať, kde v bdelom živote zažívame napätie.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 10. Dobrý deň pán Fábik, mám otázku ohľadom sna, ktorý ma veľmi trápi.

  V sne moji neplnoletí synovci zabijú môjho 2 ročného syna bez kúska citu pretože húkam po ich mame (mojej sestre). Striedajú sa rôzne pohľady, emócie a začína môj plač… V náručí držím krvavého mŕtveho môjho chlapčeka, objímem tých dvoch chlapcov poviem im, že to nič že ich ľúbim a odchádzam do domu, kde sa zastrelím.
  Budím sa v záchvate plaču tak silnom, že sa nemôžem ani nadýchnuť a po zbytok dňa smútim za tým dieťatkom (vidím ho a počujem ako na mňa volá „ma-mí“).

  V skutočnosti žiadne dieťa nemám. So sestrou mám veľa nevyriešených vecí z ktorých cítim krivdu voči mne, riešiť sa to nedá, každá máme svoju pravdu a ani jedna neustúpi. Moji synovci nás nikdy nevideli a nepočuli sa hádať, pred nimi sme dokonalí. Nemajú dôvod ublížiť mi. Ten sen je tak silne prepracovaný detailami, že by som ho opísala aj na 500 strán.

  Ako vyriešiť nevyriešiteľné problémy čo sa udiali v bdelosti. Nestretávame sa žijú
  ďaleko.
  Pomôže psychológ, dá sa to? Sú na to lieky?

  Ďakujem.

  • Dobrý deň prajem,

   uvedomujem si, že to musí byť veľmi silný sen, keď sa budíte v záchvate plaču. Z Vášho popisu to vyznieva, že sen primárne nepojednáva o nevyriešených problémoch s Vašou sestrou, ale o vzťahu k Vášmu „vnútornému dieťaťu“ (symbol zabitia dieťaťa) a k sebe samej (symbol samovraždy).

   Verím tomu, že je možné sa s týmito vnútornými procesmi vysporiadať, a to aj bez liekov. Viac Vám ale neviem povedať, nepoznám natoľko Váš život.

   Pokiaľ by ste mali bližšie/špecifickejšie otázky pokojne napíšte mi mail.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 11. Dobre asi uz rano mala som sen asi 3 krat po sebe za jednu noc kde ako keby moje psychicke problemy ozili nie v postavy ale tak ze ma nieco ako keby skrtilo nie za krk ale celu ma to drzalo nemohla som hovorit ani dychat poriadne, potom ked ma to pustilo som isla do kuchine ten sen bol v byte nasom pozrela sa na mobil a mihom oka som videla presne 4:10 cas.

 12. Dobrý deň.Moja dcera má problém.Má 6r a už týždeň každú noc aj 2x máva nočné mory tipu že si sadne na postel a začne má ťahať do kupelne že musím s nou ist rýchlo ,stale niečo hľadá že potrebuje napísať,je spotena,trasie sa boji sa.potom akoby precitne a ukľudní sa.Som s toho na prášky a neviem ako jej pomôcť.čo môžem pre ňu urobiť?Dakujem za vás názor.

  • Dobrý večer prajem,

   mrzia ma ťažkosti Vašej dcéry. V tomto kontexte je dôležité sledovať ako dlho trvajú. Pokiaľ sa objavujú krátkodobo (niekoľko týždňov) môže sa jednať o signál, že psychika Vašej dcéry sa vysporiadava s nejakým situačným stresom. Nemusí sa jednať o žiadne závažné psychické ťažkosti ani nie je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Pokiaľ však ťažkosti trvajú dlhšie obdobie (niekoľko mesiacov), jedná sa o signál, že sa psychika vysporiadava so závažnejším a silnejším stresom. V takom prípade je dôležité zistiť čo stres vytvára. Môžete na to prísť dôsledným sledovaním Vašej dcéry či návštevou psychológa.

   Držím palce a prajem dcérke pekné sny.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 13. Tiež poslednou dobou mávam nočné mory sníva sa mi v nich že ma vždy unesie mojej kamarátky otec a povie že tam bude aj moja kamarátka to sa po čase zmení na cudzieho osamoteného muža ktorému ide iba o únos. Cez deň ma zavrie do krabíc a cez noc ma nechá spať u neho v obývačke. Nedáva mi jesť ani piť. Nepovie mi kto je. Raz si ma vzal na prechádzke so psom a s kamarátkou a raz si ma vzdal keď som bola s otcom a sestrou u zubára. Ale vždy keď si ma vezme tak tam zostane môj klon, tým pádom mi nikto nepomôže lebo si mysli že som stále s nimi. Ten muž taktiež nieje vidno ani jeho pozemok a dom. Raz sa mi zo sna podarilo utiecť. Raz som tam mala jedlo a raz som tam zostala a nedostala sa von. Bojím sa že sa to stane realitou a že únos čoskoro príde nebodaj aj v normálnom živote 🥲🥲🥲.

  • Dobrý večer prajem,

   Vaše nočné mory znejú veľmi nepríjemne. Píšete, že sa Vám sníva o mužovi, ktorý obmedzuje Vašu osobnú slobodu. Nedáva Vám najesť ani piť. Keby sa mi sníval podobný sen, pýtal by som sa, v akých oblastiach svojho bdelého života obmedzujem sám seba. Ktoré potreby si nedovolím naplniť? Prečo si nedám „najesť ani napiť“?

   Som presvedčený, že keď si zodpoviete na tieto otázky a nebudete si brániť napĺňať svoje potreby, nočné mory ustúpia. Takisto prejde aj strach z únosu v normálnom živote.

   Držím palce.

   S pozdravom, Dušan Fábik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.