Nočné mory – diagnostické kritériá a príčiny

Nočné mory desia mnohých ľudí a spôsobujú strach už zo samotného spánku.

Nočné mory

Podľa Americkej psychiatrickej asociácie (DSM-5) sú typické nočné mory dlhé, majú prepracované dejové línie a zahŕňajú strach či iné dysforické emócie. Ich obsah je obvykle zameraný na snahu vysporiadať sa alebo vyhnúť sa hroziacemu nebezpečenstvu. Vyznačujú sa miernou aktiváciou autonómneho nervového systému zahrňujúce potenie, tachykardiu a zrýchlený dych. Motorické a hlasové prejavy nie sú bežné, pretože v danej fáze spánku (REM) mizne svalový tonus. Reč a prejavy emócií sa manifestujú skôr behom krátkej epizódy v závere sna.

Nočné mory spravidla končia prebudením a rýchlym prechodom do plnej bdelosti, hoci dysforické emócie môžu pretrvávať aj po prebudení a komplikovať opätovné zaspávanie. Pri prebúdzaní sú nočné mory v niektorých prípadoch sprevádzané neschopnosťou sa pohnúť (spánková paralýza).

Diagnostické kritéria – nočné mory

Odborníci rozlišujú tri stupne nočnej mory. Môže sa vyskytovať mierna – v priemere menej než jedna epizóda za týždeň, potom stredne ťažká – jedna alebo viac epizód týždenne, a ťažká znamenajúca každodenný výskyt epizód. Treba povedať, že nie každý sen s nepríjemným obsahom môže byť označený ako nočná mora. Pre naplnenie tohto významu musia byť splnené nižšie uvedené kritéria vydané Americkou psychiatrickou asociáciou. Vtedy môže byť stanovená diagnóza „nočné mory“ radiaca sa medzi neorganické poruchy spánku.

 1. Opakovaný výskyt predĺžených, extrémne dysforických a dobre zapamätaných snov, ktorých dej obvykle zahŕňa snahy vyhnúť sa ohrozeniu života, bezpečia alebo fyzickej integrity.
 2. Po prebudení z dysforického sna je jedinec rýchlo bdelý a orientovaný.
 3. Narušenie spánku spôsobuje klinicky významnú nepohodu alebo funkčné narušenie v sociálnej, pracovnej či inej významnej oblasti života.
 4. Príznaky nemožno prisudzovať fyziologickému účinku látok (napr. drogy, lieky).
 5. Súčasný výskyt ďalších psychických a fyzických porúch dostatočne nevysvetľuje prevládajúce sťažnosti na dysforické sny.

Príčiny a liečba

Spracovanie emočného napätia z bdelosti

Najčastejšou príčinou nočných mor je emočný stres (strach, hnev atď.) vyskytujúci sa v priebehu bdenia (1-4). Pokiaľ sa v plnej miere nevyventiluje a nespracuje cez deň, nepríjemné emócie z neho vyplývajúce sa objavujú počas snívania. Ich začlenením do sna nastáva pokus o ich spracovanie a integráciu. Nepríjemné emócie alebo stavy úzkosti v nočných morách preto zrkadlia naše vlastné prežívanie prítomné už v bdelosti. Potvrdzuje sa tým základná funkcia sna, ktorá odkazuje na spracovanie potlačených, nevyjadrených alebo nespracovaných emócií (5).

Na základe praktických skúseností možno povedať, že trpiace osoby sa často zdráhajú prijať tézu, že za ich nočnými morami je emočné napätie pochádzajúce z bdelých zážitkov, ako napr. partnerské vzťahy či komplikovaný vzťah s rodičmi atď. Mnohí ľudia sú totiž s ohľadom na nároky spoločnosti naučení svoje negatívne pocity tak prehliadať a potláčať, že sú schopní sami seba presvedčiť, že v bdelosti nijaký emočný stres nezažívajú. Nočné mory preto často považujú za nevysvetliteľné a ich príčinu za záhadnú.

Bohužiaľ, neraz aj výskumníci vytvárajú špekulatívne a preteoretizované teórie nočných mor, ktoré nemajú žiadnu reálnu hodnotu.  Príkladom sú niektorí teoretici (6,7) vysvetľujúci nočné mory ako simuláciu hrozby. Znamená to, že vďaka snom si človek „cvičí“ svoju schopnosť čeliť ohrozujúcim situáciám v bdelosti, čo poskytuje evolučnú výhodu pri reprodukčnom úspechu. Tieto evolučné teórie teda vnímajú nočné mory ako určitú „virtuálnu realitu“, kde si možno nacvičiť rôzne ohrozujúce scenáre. Dôkazy pre túto teóriu sú však mimoriadne chabé a z pohľadu zdravia ľudí dokonca škodlivé. Trpiacu osobu to môže viesť skôr k pasivite (keďže sa podľa teórie jedná o evolučne zakorenenú funkciu) a nie k aktívnemu vyhľadaniu pomoci, napr. psychoterapii alebo zahĺbeniu sa do vlastného emočného sveta.

Traumatické udalosti

Nočné mory sa môžu objavovať aj následkom traumatických udalostí ako súčasť posttraumatickej poruchy (8,9). Funkciou sna je totiž spracovať potlačené, nevyjadrené alebo plne neprežité emócie z bdelého života. Preto, ak človek zažije v bdelom živote traumatickú situáciu, ktorá vyvolala hrôzu, strach či zdesenie, sen sa snaží tieto emócie spracovať, integrovať a začleniť do emočného systému snívajúceho.

Výskumník Ernest Hartmann (10) tieto predpoklady presvedčivo doložil na obsahu snov u osôb vystavených traumatickej udalosti. Podľa jeho výskumov prvé sny po traumatickom zážitku hodnoverne dokumentujú útržky negatívnej skúsenosti. Následne sa emócie pochádzajúce zo zážitku, spravidla strach, zobrazia v intenzívnom sne, napr. o prílivovej vlne. Potom nasledujú sny, v ktorom sa spájajú spomienky na traumu a obrazy podobných tráum z minulosti. V závere  po niekoľkých mesiacoch sa sny vrátia k bežnej podobe, čo značí, že sen postupne integroval emočnú skúsenosť. V niektorých podobných prípadov býva dôležitá aj psychoterapeutická pomoc. Práve rozhovor s odborníkom môže pomôcť spracovať negatívne emócie v bdelosti, ktoré sa už potom nemusia objavovať a spracúvať v sne.

Autor článku: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Pražská 11, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdroje

(1) Antunes-Alves, S., & De Koninck, J. (2012). Pre- and post-sleep stress levels and negative emotions in a sample dream among frequent and non-frequent nightmare sufferers. (2) Rek, S., & kol. (2017). Nightmares in the general population. (3) Schredl, M. & Göritz, A. S. (2019). Nightmare frequency and nightmare distress. (4) Schredl, M., & kol. (2019) Nightmares and stress: a longitudinal study. (5) Fábik, D. (2018b). Charakteristiky snívania v kontexte copingových stratégií. (6) Mathes, J., & kol. (2019). The threat simulation in nightmares—Frequency and characteristics of dream threats in frequent nightmare dreamers. (7) Valli, K., & kol. (2005). The threat simulation theoty of the evolutionary function of dreaming. (8) El-Solh, A. A. (2018) Management of nightmares in patients with posttraumatic stress disorder. (9) Kamarádová, D., a kol. (2014). Nightmares and their treatment options. (10) Hartmann, E. (2013). Sny. Podstata a funkcie snívania.

Zdieľajte

20 názorov na “Nočné mory – diagnostické kritériá a príčiny

 1. Dobrý deň,
  mám otázku ohľadom mojich snov. Opakovane mávam sny o znásilnení. Čo to môže znamenať? Niekedy sú veľmi živé. Nepamätám si, že by som bola znásilnená alebo také niečo.

  • Dobrý deň prajem,

   samozrejme, nemusí to znamenať, že ste boli znásilnená v realite. Sny sa vyjadrujú v obrazoch a metaforicky. Konkrétny výklad Vám ale neviem poskytnúť. Viete, na to sú potrebné mnohé ďalšie informácie, napr. Vaše pocity v sne, aká to bola osoba, ako sen skončil atď.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 2. Na stránke interez.sk som našiel váš rozhovor o spánkového paralýze. Netuším, či je to práve to čo občas zažívam aj ja no v poslednom čase našťastie omnoho menej ako napríklad pred rokom či dvomi. Išlo e veľmi krátke dejové segmenty bez príbehu no mali spoločné len to, že vždy sa jednalo o prítomnosť inej fiktívnej osoby alebo osôb, ktoré nedokážem identifikovať ani len podľa pohlavia. Napríklad viem, že niekto sa ku mne blíži a dotkne sa ma. Väčšinou ide o takéto mory. Keď som si myslel, že ich mám za sebou, že ich viem ignorovať tak sa tieto mory stali “tvrdšími” v tom zmysle, že som ich prežíval doslova fyzicky. Cítil som, že si ku mne niekto sadol, že sa matrac prehol alebo že dotyk bol mimoriadne reálny. Nedokázal som veľakrát rozlíšiť či sa jedná o skutočnosť alebo len sen a dlho som nad tým rozmýšľal. Veľakrát doslova kričím aby som to zahnal. Až tak že zobudím celú rodinu. Dnes je to už lepšie. Myslím, že to viem už aj ovládať. Vlastne ani neviem prečo sem píšem:) možno preto, že je to asi najbližšie tomu čo občas zažívam. Je to des.

  • Dobrý deň,

   áno, je pravda, Vaša skúsenosť mimoriadne pripomína fenomén spánkovej paralýzy. Som rád, že sa Vám nad tým darí vyhrávať.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 3. Snívalo sa mi že sa ma dotkol niekto a ľad som sa prebudila nikto tam nebol,v tú noc má zbila jedna žena ktorá mi nikdy neublížila v reálnom živote ale bolesti som cítila na mojom tele ,nevedela som sa prebudid a čakala som aby ma matka zobudila ,druhá osoba prišla neviem čo chcela som ju oslovila nech zlá duša zmizne a tak sa stiahla ,dlho som sa nevedela ukľudniť ešte potom ako som sa prebudila.nocne mory sa mi opakuju asi týždeň sú rôzne veci s ktorými sa mi sníva a dvakrát som mala úplne mokré tričko na sebe,môj bývalý mi hovoril že on posiela zamnou niekoho a vypytuje sa mi na moje sny ako som spala ,píše si veci do zošita ktorým nerozumiem a rozprával mi veci o satanovi a diablovy ….ktorým samozrejme neverím ale som z toho zmätená…

  • Dobrý deň prajem,

   v tomto príspevku som písal akým spôsobom sa formujú naše sny: https://www.bratislavapsycholog.sk/psychologicky-vyklad-snov/

   Pokiaľ ste v sne cítili napätie, stres či úzkosť treba veľmi úprimne sám sebe odpovedať a pátrať, v ktorých oblastiach bežného života takéto emócie pociťujem. Naše sny totiž spracúvajú naše bdelé potlačené či nepriznané emócie. Pokiaľ sa to človeku podarí a začne aktívne riešiť tieto bdelé udalosti, môže si pomôcť od nočných mor.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 4. Dobry den,

  Niekolkokrat za tyzden sa mi stane, ze mam pocas spanku nocnu moru. Zvacsa je to v prvej polovici spanku. Zda sa mi, ze nieco strasidelne je nad postelou a snazim sa to odohnat od seba a manzelky, ako keby som ju chranil. Pritom asi robim aj nejake pohyby a niekedy zakricim. Manzelka je zo mna nestastna, lebo ju pritom zobudim a nevie potom zaspat. Ja naopak ani poriadne neviem co sa stalo. Zatazuje to nas vztah a nechce, aby som s nou spaval v spalni, lebo sa nevyspi. Neviem co s tym mam robit. Niekedy mam odbobia, ked dlho nemam nic, inokedy niekolkokrat do tyzdna.

  • Dobrý deň,

   nočné mory sú signálom emočného napätia v bdelosti, ktoré sa následne spracúva v noci počas snívania. Čím sú sny intenzívnejšie, tým boli pocity napätia viac prehliadnuté, potlačené alebo nevyjadrené v bdelosti. Odporučil by som dôslednú pozornosť k svojím vlastným pocitom alebo stavom napätia v bežnom živote. Je nevyhnutné si ich všímať v bdelosti, priznať si ich a hľadať pôvod. Pokiaľ sa to nedá osobe samej, je určite prínosné vyhľadať pomoc psychológa.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 5. Dobrý deň, mám priateľa ktorý trpí nočnými morami a nevie spávať ale deje sa to len v jednom mesiaci, v novembri. Často sa zo snov prebúdza a sniva sa mu o tom ako mu ubližujú jeho milovaní. Prosím neviete nejako pomôcť?

  • Dobrý večer,

   ďakujem za Vašu otázku, ale neviem Vám povedať nič iné, okrem toho čo je v článku, resp. to, čo je písané v tejto diskusii pri iných príspevkoch. Zrejme by som odporučil pomoc psychoterapeuta. Pokiaľ by si chcel priateľ pomôcť sám, musí dôsledne pomenovať prežité emócie v sne a rovnaké hľadať aj v bdelosti. Pravdepodobne vtedy sa odhalí aj príčina nočných mor. V jednom podcaste som o snoch hovoril viac: TU

   S pozdravom, Dušan Fábik

 6. Dobrý deň, mávam nočné mory každý alebo každý druhý deň, dnes vnoci som mala problém zaspať a keď sa mi to podarilo mala som nočnú moru v ktorej bolo všetko tak detailné, každý jeden deň sa mi sníva niečo čoho príbeh sa mi vryje do pamäti tak hlboko že o týždeň vám to viem zopakovať
  Nemával ale zlé nálady ani strach z ničoho ani traumu som v posledných rokoch neprežila. Z čoho to môže byť?

  • Dobrý večer,

   nočné mory nemusia vyvolať len traumy. Nočné mory môže vyvolať akékoľvek negatívne emócie (smútok, hnev, pocit viny atď.), ktoré boli nedostatočne spracované v bdelosti. A keďže neboli spracované môžu vytvárať napätie a úzkosť, ktorá sa potom objavuje aj v sne. Treba hľadať a úprimne si odpovedať, kde v bdelosti cítim určitú emočnú záťaž.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 7. Zdravím😊 okrem toho, že mávam nočné mory, sa mi pravidelne stáva aj taká vec, že plačem v sne a zároveň mi pri precitnutí zo sna-stekajú slzy po tvári. Myslím, že tieto „uplakane sny“ mám už od detstva. Vopred ďakujem za Váš odborný názor.

  • Dobrý deň,

   „uplakané“ sny, ako ste ich nazvali, fungujú na rovnakom princípe ako hocijaké iné. Bežná nočná mora obsahuje spravidla strach z niečoho, ktorý chvíľku ešte doznieva aj po prebudení. To isté sa deje aj pri snoch, po ktorých plačete po prebudení. Emócia z nich ešte doznieva.

   Pôvod týchto snov pramení podľa Vašich slov z detstva. V danom období ste zrejme zažívali v niektorej oblasti života intenzívny smútok, ktorý sa v spánku spracúval. Pokiaľ sa tie sny objavujú aj v súčasnosti, je pravdepodobné, že podobný podnet ako v detstve na Vás pôsobí aj v prítomnosti. Mohlo by byť užitočné, veľmi dôsledne hľadať, kde v bdelosti cítim smútok a prehliadam ho. Pokiaľ ho „uchopíme“ v bdelosti, nemusí sa objavovať v sne.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 8. Dobrý deň,

  Od 16 rokov odkedy som mala prvú spánkovú paralyzu mávam nočné mory. Neviem prečo sa mi to vtedy udialo, nebola som v žiadnom strese, práveže som mala prvý vážnejší vzťah, bola som veľmi zaľúbená a svet bol pre mňa gombička. Odvtedy sa mi snívajú veľmi často zle sny a mávam aj paralyzy, čím som staršia tým častejšie. Býva to asi nejak tak že rok ich mávam vkuse – niekoľko x do týždňa a potom asi pol roka pauza, nič zlé. Keď som mala 20 tak som mala ďalší už vážny vzťah, kedy ale partner bol ku mne agresívny a po 2 rokoch už na mňa zdvihol aj ruku, nadával mi atď. Stále len keď mal vypyte. Takto som s ním fungovala 2.5 roka až som to nakoniec ukončila. Hneď na to som začala vzťah, ktorý ma z toho predošlého doslova zachránil, je to viac ako pol roka. Avšak takmer stále ma trápia tieto zle sny, priateľa často v noci vystrasim tým, že kričím zo spánku alebo sa rozplačem, „vystrelim“ z postele atď. Poslednú dobu sa mi začína snívať s bývalým priateľom ako mi ubližuje.

  To, že som si niečim prešla chápem, že môže mať na mňa nejaký dopad, ale nechápem prečo to začalo už takto skoro keď ja ani nikto v rodine nemal žiadne problémy, ako píšem svet gombička.

  Chcela by som sa opýtať, či je potrebné vyhľadať nejakú lekársku pomoc alebo to skúsiť nejak zatiaľ sama? Trápi ma to, pretože stále potom na to aspoň pol dňa myslím, že čo to malo asi znamenať, tým pádom veľmi nemám náladu a nechcem znepríjemňovať život aj svojmu partnerovi, či už počas spánku alebo dňa.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  • Dobrý deň prajem,

   veľmi rád by som Vám poradil najlepšie ako viem, ale predsa na základe jednej správy sa odpovedá veľmi ťažko. Ak by som sa mal rozhodnúť sám za seba, tak by som vyhľadal pomoc a zrejme dlhodobú terapiu. Je to ale samozrejme na Vás.

   A prečo to začalo takto skoro? Napriek tomu, že spomínané obdobie nebolo náročné ako vravíte, muselo sa aj vtedy vo Vás odohrávať určité emočné napätie. Z toho dôvodu by mohla byť užitočná terapeutická pomoc, ktorá by preskúmala pocity, ktoré zažívate v dlhodobom vzťahu. Nočné mory sa totiž vyskytli aj v úplne prvom aj aktuálnom vzťahu. Je možné, že zažívate určité emócie, ktoré si plne neuvedomujete.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 9. Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať čo mám urobiť keď mám opakujúce sny ,že má zabíjajú ,strieľajú . Som zúfalá a ,už nevládzem.

 10. Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či nočné mory, v spojení s nespavosťou, cudzím prostredím a vnútorným napätím, môžu byť príčinou/spúšťačom, akútnej psychickej poruchy.
  Ďakujem

  • Dobrý deň prajem,

   nespavosť, nočné mory či vnútorné napätie sú prvotným príznakom psychickej nepohody, ktorá môže viesť z dlhodobého hľadiska až k psychickým poruchám. Dané symptómy teda ako prvé upozorňujú na psychickú nerovnováhu v organizme, nie ju priamo spúšťajú.

   Pekný deň.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 11. Dobrý deň,
  už dlhé roky mávam živé sny. Nočné mory s príbehom ako film. Sú naozaj odporné. Stále iné väčšinou ako z hororu hoci nič také nepozerám ani som nikdy nezažila. Živé sny mávam aj s príjemnou tematikou ale tie hnusné o smrti, vraždách a týraní ma naozaj desia. Začala som to riešiť až teraz pretože už mám maličké dieťa a myslím, že to už nieje v mojom veku a v postavení matky normálne. Chcem aby to prestalo. Čo mám robiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.