Obsedantno-kompulzívna porucha

Obsedantno-kompulzívna porucha zasahuje každého 50-teho človeka.Obsedantno-kompulzívna porucha

Obsedantno—kompulzívna porucha (v angl. obsessive-compulsive disorder, OCD) sa vyznačuje podľa manuálu Americkej psychiatrickej asociácie (DSM-5) prítomnosťou obsesií a kompulzií. Obsesie sú definované dvomi základnými bodmi:

 1. Opakujúce sa myšlienky alebo predstavy, ktoré sú v priebehu určitej doby definované ako obťažujúce a spôsobujú významnú úzkosť alebo nepohodu.
 2. Jedinec sa snaží ignorovať či potláčať tieto myšlienky alebo sa ich snaží neutralizovať inými myšlienkami alebo činmi.

Druhá zložka obsedantno-kompulzívnej poruchy sú kompulzie definované taktiež dvomi základnými kritériami:

 1. Stereotypne sa opakujúce správanie (napr. umývanie rúk, kontrolovanie vecí) či duševné procesy (napr. modlenie, počítanie, opakovanie slov), ktoré jedinec cíti nutné vykonávať.
 2. Správanie alebo duševné procesy sú zamerané na predchádzanie alebo zmiernenie úzkosti či nepohody alebo zabráneniu obávanej situácii. Toto správanie a tieto duševné procesy však nie sú realisticky prepojené s tým, čomu majú brániť alebo sú výrazne prehnané.

Ďalšie podstatné diagnostické kritéria zahŕňajú: obsesie a kompulzie zaberajú veľa času (napr. viac než hodinu denne); spôsobujú významnú nepohodu či narušenie v sociálnej a pracovnej oblasti a nedajú sa priradiť fyziologickým dopadom nejakej látky (drogy či lieky) alebo vysvetliť príznakmi inej duševnej poruchy.

Stupne OCD

Mnoho jedincov s OCD oplýva dysfunkčnými presvedčeniami. Tieto presvedčenia obsahujú zvýšený pocit zodpovednosti a tendenciu preceňovať ohrozenie alebo prikladajú prehnaný význam myšlienkam (napr. viera, že mať zakázanú myšlienku je rovnaké ako na základe tejto myšlienky jednať). Často majú potrebu dokonale ovládať svoje myslenie.

Jedinci s OCD sa líšia v stupni náhľadu, ktorý majú ohľadne reálnosti svojich presvedčení. Mnoho jedincov má dobrý či primeraný náhľad (napr. jedinec verí, že jeho dom nevyhorí v prípade, že sa tridsaťkrát neskontroluje trúba). Niektorí majú slabý náhľad, napr. jedinec verí, že jeho dom pravdepodobne vyhorí pokiaľ tridsaťkrát neskontroluje trúbu. A niektorí (menej ako 4%) majú chýbajúci náhľad (jedinec je presvedčení, že mu dom zhorí, pokiaľ trúbu tridsaťkrát neskontroluje). Horší náhľad je viazaný aj s horšou dlhodobou prognózou.

Pôvod a liečba

Podľa psychoanalýzy sú obsesie a kompulzie príznakom vnútorných konfliktov v ľudskom nevedomí. Niektoré priania, emócie a myšlienky sú potláčané, pretože by mohli vyvolať nepríjemné pocity a úzkosť. Potlačené psychické procesy sa tlačia do vedomia človeka, avšak vo zmenenej alebo symbolickej rovine v podobe obsesií. Osoba môže napríklad vytesňovať svoj hnev. Následne sa jej neustále vtierajú do vedomia obsesie (myšlienky) o krvi, vražde alebo násilí.

Liečba OCD psychoanalytickými psychoterapeutickými metódami spočíva v spoznaní klientových vedomých aj nevedomých emócií a myšlienok. Ich spoznaním a integrovaním v systéme človeka nastáva úľava a OCD ustúpi. Liečba však vyžaduje klientove aktívne a dlhodobé zaangažovanie v psychoterapii a ochotu zdieľať svoje emočné prežívanie. Nemožno očakávať, že sa po jednom psychoterapeutickom sedení situácia zmení. Bez liečby je priebeh chronický  a má často tendenciu prichádzať a odchádzať vo vlnách. Šanca na zotavenie býva bez pomoci nízka.

Obsedantno-kompulzívna porucha a jej výskyt

U jedincov s OCD sa často objavujú aj ďalšie problémy. Mnoho dospelých s touto poruchou má celoživotnú diagnózu úzkostnej poruchy (76%) alebo depresívnej a bipolárnej poruchy (63%). V USA trpí touto poruchou približne 1,2% populácie, pričom sa podobné hodnoty uvádzajú aj medzinárodne (1,1 – 1,8%).

Obsedantno-kompulzívna porucha sa objavuje v priemere vo veku 19,5 rokov. Nástup po 35 roku je neobvyklý, ale vyskytuje sa. Ženy sú poruchou postihnuté častejšie než muži v dospelosti, zatiaľčo muži sú častejšie postihnutí v detstve.

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, Pražská 11, Bratislava Staré Mesto 81109 – poradenstvo osobne aj online Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

20 názorov na “Obsedantno-kompulzívna porucha

 1. Pán doktor zameriavate sa konkrétne na liečbu oči? Môj brat urgentne hľadá odborníka na tuto diagnózu … vdaka za odpoved

  • Dobrý deň prajem,

   nie som si istý v akom kontexte to myslíte, ale liečbou očí sa nezaoberám.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 2. Dobry den pan doktor

  moj syn ma 27 a niečim takym prechadza to co sa popisuje tie myslienky ja som bezmocna ako synovi mozem pomoct,dakujem za vasu odpoved
  s pozdravom Evka

  • Dobrý deň prajem,

   pri veľmi intenzívnych prejavoch je vhodná návšteva psychiatra, aby posúdil či využiť medikamentóznu liečbu. V každom prípade by som však odporúčal dlhodobé psychoterapeutické stretnutia.

   S pozdravom, Dušan Fábik

   • Dobry den pan doktor

    dakujem za vasu odpoved vieme to nejako eliminovat nechce ist k psychiatrovi on cvici kulturistiku chce sa viac vypracovat aby mohol ist na sutaz to je jeho sen tak preto nechce ziadne lieky za odpoved vam dakujem Evka

 3. Dobry den, mam dceru ktora pravdepodobne trpi ocd. Prizbat si to nechce ani liecit. Sucastou vsetkych ritualov musim by ja, napr. 10 hodin musim lezat s nou v posteli nesmiem vstat.a robit to co ona hovori. Inac dostane zachvat. Uz som v koncoch. Trva to uz roky a neviem uz ako dalej. Co mam robit ? Niekedy uz to chcem ukoncit inou cestou ,,,,

  • Dobrý deň prajem,

   odporučil by som Vám navštíviť rodinnú poradňu. Keď pôjdete spolu s dcérou, myslím, že by to mohlo byť pre ňu v poriadku. Prípadne tam môžete ísť sprvu aj sama. Iné Vám nemôžem poradiť, bolo by to nezodpovedné. Na to treba dostatok informácii a ideálne osobný kontakt.

   S pozdravom, Dušan Fábik

   • Dakujem pekne za odpoved, my sme z KE. A ktoru rodinnu poradnu by ste nam odporucili ? Vy by ste prijali aj z KE ? Viem ze v sucasnej situaciu to nie je mozne, ale snad neskor. Dakujem

    • Popravde, v Košiciach sa veľmi neorientujem, takže je na Vás čomu sa rozhodnete dôverovať.

     A iste prijal by som, ale je pravdepodobné, že bude vhodné navštíviť poradňu viackrát a pravidelnejšie. Z logistického hľadiska by preto bolo lepšie navštíviť poradňu v okruhu bydliska.

     Keby ste ešte niečo potrebovali, napíšte mi pokojne súkromne na mail alebo facebook.

 4. Dobrý deň Pán doktor ja takéto volačo mám len neviem, či je to naozaj OCD. Mám stále nutkanie prehĺtať asi tak každých 30 sekúnd a neviem prestať na to myslieť myslýte, že to može byť OCD?

  • Dobrý deň prajem,

   pre skutočne zodpovednú odpoveď je vhodné podstúpiť diagnostiku u klinického psychológa alebo psychiatra. Takto na základe jednej vety to nie je korektné, ale ak môžem vyjadriť svoj názor, tak áno, môže sa nad tým uvažovať ako o OCD. Môže sa jednať o úzkosťou podmienené ťažkosti.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 5. Dobry deň… Bola som psychicky zdravá doteraz, nemala som žiadne problémy. No jedného dňa keď som uvidela nôž, má z ničoho nič napadlo že ho zoberiem a ublížim s nim mojej malej sestre. Nieco má nútilo premýšľať ako by som sa zle cítia kebyže jej to urobím, ako keby som mala potrebu vedieť ako by som veľmi trpela keby jej ublížim. Viem znie to choro. Preto na to tak vystrašilo. Musela som odložiť všetky nože a ostré predmety. Nemôžem o Tom povedal svojej rodine lebo by ma zavrhli. Viem ako moja matka pristupuje k takým veciam , dala by ma hneď do blazinca a nikdy by sa somnou už nerozprávala. A ešte sa mi aj stalo že , keď stojím na balkóne mám nutkanie skočiť. Odvtedy nechodím na balkón a vyhýbam sa oknám. A plus mám ešte tyky ktoré mi nedávajú zmysel. Napríklad nejaké pohyby s prstami a keď to nevykonam tak mám pocit že sa stane niečo zle.. a bojím sa že má raz taká mylsienka napadne aj pri sestre. Že keď ju nezabijem tak sa stane niečo zle. Prosím aspoň približne mi povedzte čo je to za chorobu. Neviem doteraz som také myšlienky nikdy nemala, bývala som na 8 poschodí a a nič mi to nerobilo. Mám strach… A cítim sa príšerne za to aké myšlienky mám pri svojej sestre, pritom ju milujem z celého srdca.

  • Dobrý deň, Lucia,

   to mi je ľúto, že zažívate takéto náročné obdobie. A ešte viac, že sa s tým nemôžete zdôveriť najbližším.

   Čo sa týka Vašej otázky, tak zrejme ste svoj dotaz napísali pod správny článok. Z Vášho popisu to vyznieva ako obsedantno-kompulzívna problematika. Zrejme by bolo najvhodnejšie vyhľadať psychologickú pomoc.

   Držte sa zatiaľ.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 6. Dobry den
  Prosim Vas moj partner s ktorym som kratko cca 3 mesiace sa mi priznal ze ma OCD. Tym padom uz mi veci ktore sa nam diali boli jasnejsie. Ma terapeutku…nasadene lieky ale stale bojujem s jeho otazkami…kedysi bol sklamany v laske..mne hovori ze mi veri…ale aj napriek tomu je vela otazok…ci som niekoho znameho nestretla…kto bol ten chlap co sa mi pozdravil…takze ta obcesia spociva vacsinou v ziarlivosti. Niekedy sa neuspokoji s odpovedou a nasleduje dalsich 15 otazok…da sa s tym nejak pracovat?

  • Dobrý deň prajem,

   psychoterapiou a medikamentóznou liečbou sa dá dosiahnuť veľa. Vždy však záleží na osobe daného človeka, či je skutočne zaangažovaný do procesu psychoterapie a má skutočnú motiváciu svoje správanie zmeniť. Ak ju má, pomôcť si môže. Ak však niekto chodí ku psychológovi len aby chodil a vnútornú motiváciu nemá, nemusí to mať takmer žiadny efekt.

   Snáď Vám moja odpoveď pomohla.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 7. Dobrý deň, ako dieťa som sa liečila na OCD (na začiatku to boli vtieravé sexuálne myšlienky, že mi chcel niekto z rodiny ublížiť a nadávky ktoré mi napadali voči najbližším a kým som to všetko neporozprávala mame tak sa mi neuľavilo. Neskôr sa to prenieslo až do neustáleho umývaia rúk v domácnosti lebo som sa bála, že niekoho z rodiny nakazím. Mimo rodiny som nikdy nemala žiadne komplikácie). Je to už cca 18 rokov čo som „vyliečená“ teda nenavštevujem psychiatričku. Momentálne už dlhodobo pociťujem úzkosť vo vzťahu s priateľom. Začalo to googlenim o tom, čo s ním nie je v poriadku, že je psychopat a bude ma vo vzťahu týrať. Začala som si o domácom násilí hladať články a zakaždým keď si prečítam niečo zlé tak ho v tom akoby viem nájsť a hneď ma začnú uháňať myšlienky o tom, že mi ubližuje a až kým mu to nevmietnem do tváre, že takto vyzerá psychopat tak sa mi neuľaví. Začala som sa vyhýbať psychologickým článkom. Dokonca nemôžem v TV pozerať skutočné prípady zo života lebo ak sa tam objaví domáce násilie tak sa to zasa celé opakuje. Minule už som priateľa rozplakala, že prečo si stále myslím, že mi chce ubližovať keď to tak vôbec nie je. Je možné, že OCD sa mohlo teraz v dospelosti vrátiť aj v takejto podobe? Lebo ja už naozaj neviem rozlíšiť ani len jedinú jemnú poznámku keď náhodou mi niečo povie čo by si, želal aby som robila inak alebo nerobila ako bežnú súčasť partnerského života ale hneď to vnímam ako spôsob ako ma kontrolovať a buzerovať. Neviem už rozlíšiť či je to mnou a choroba sa mi vrátila alebo je on naozaj psychopat čo mi bude v budúcnosti ubližovať. Už som sa po roku aj objednala k novej psychiatričke ale rada by som počula aj iný názor…
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň prajem,

   rád by som Vám pomohol a poradil, ale bolo by odo mňa nezodpovedné podať na základe krátkej správy jednoznačné stanovisko. Samozrejme, OCD sa môže objaviť v dospelosti v takejto podobe. Naše psychické ťažkosti sa totiž zvyknú v blízkych vzťahoch opakovať. Nedovolím si to však vyhlásiť, nakoľko nepoznáš bližšie informácie z Vášho života. Ak by ste mali otázku, môžete mi napísať súkromne na mail.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 8. Dobrý deň. Pan doktor, mám 21 rocneho syna, spozorovala som na ňom veci, ktoré pred tym nerobieval. Po prichode domov si vždy uteká umyť ruky, pred kazdym jedlom si umyva hneď ruky. Aj v reštaurácii hľadá zakaždým wc, aby si pred jedlom umyl ruky. Keď odchadza z domu, musí sa osprchovat a umyť si zuby. Keď sme vonku, tak sa mu hnusi chytiť sa kľučky na dverách, madla v dopravnom prostriedku. Stiahne si rukav na svetri ci bunde a tak sa dotika kluciek na verejnosti, madiel v autobuse. Keď som sa ho na to pýtala, tak mi povedal, že sa mu to hnusi, že čo ak to pred ním chytal nejaký bezdomovec a tak. Ani neviem, ako som sa dočítala na internete, že to môžu byť priznaky OCD. Strašne ma to vystrašilo a skúšala som sa so synom porozprávať či ho to nejak neobmedzuje v živote. Pytala som sa ho ci nepremýšľal navštíviť lekára , no povedal, že ho to neobmedzuje a neprekáža mu to. No ja sa o syna strasne bojim, lebo som čítala, že tata choroba, ak sa nelieči, stupňuje sa.
  Chcela by som sa spýtať, či su aj rozne stupne OCD, či je možné, že sa to nebude zhoršovať. Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.