Obsedantno-kompulzívna porucha

Obsedantno-kompulzívna porucha zasahuje každého 50-teho človeka.Obsedantno-kompulzívna porucha

Obsedantno—kompulzívna porucha (v angl. obsessive-compulsive disorder, OCD) sa vyznačuje podľa manuálu Americkej psychiatrickej asociácie (DSM-5) prítomnosťou obsesií a kompulzií. Obsesie sú definované dvomi základnými bodmi:

 1. Opakujúce sa myšlienky alebo predstavy, ktoré sú v priebehu určitej doby definované ako obťažujúce a spôsobujú významnú úzkosť alebo nepohodu.
 2. Jedinec sa snaží ignorovať či potláčať tieto myšlienky alebo sa ich snaží neutralizovať inými myšlienkami alebo činmi.

Druhá zložka obsedantno-kompulzívnej poruchy sú kompulzie definované taktiež dvomi základnými kritériami:

 1. Stereotypne sa opakujúce správanie (napr. umývanie rúk, kontrolovanie vecí) či duševné procesy (napr. modlenie, počítanie, opakovanie slov), ktoré jedinec cíti nutné vykonávať.
 2. Správanie alebo duševné procesy sú zamerané na predchádzanie alebo zmiernenie úzkosti či nepohody alebo zabráneniu obávanej situácii. Toto správanie a tieto duševné procesy však nie sú realisticky prepojené s tým, čomu majú brániť alebo sú výrazne prehnané.

Ďalšie podstatné diagnostické kritéria zahŕňajú: obsesie a kompulzie zaberajú veľa času (napr. viac než hodinu denne); spôsobujú významnú nepohodu či narušenie v sociálnej a pracovnej oblasti a nedajú sa priradiť fyziologickým dopadom nejakej látky (drogy či lieky) alebo vysvetliť príznakmi inej duševnej poruchy.

Stupne OCD

Mnoho jedincov s OCD oplýva dysfunkčnými presvedčeniami. Tieto presvedčenia obsahujú zvýšený pocit zodpovednosti a tendenciu preceňovať ohrozenie alebo prikladajú prehnaný význam myšlienkam (napr. viera, že mať zakázanú myšlienku je rovnaké ako na základe tejto myšlienky jednať). Často majú potrebu dokonale ovládať svoje myslenie.

Jedinci s OCD sa líšia v stupni náhľadu, ktorý majú ohľadne reálnosti svojich presvedčení. Mnoho jedincov má dobrý či primeraný náhľad (napr. jedinec verí, že jeho dom nevyhorí v prípade, že sa tridsaťkrát neskontroluje trúba). Niektorí majú slabý náhľad, napr. jedinec verí, že jeho dom pravdepodobne vyhorí pokiaľ tridsaťkrát neskontroluje trúbu. A niektorí (menej ako 4%) majú chýbajúci náhľad (jedinec je presvedčení, že mu dom zhorí, pokiaľ trúbu tridsaťkrát neskontroluje). Horší náhľad je viazaný aj s horšou dlhodobou prognózou.

Pôvod a liečba

Podľa psychoanalýzy sú obsesie a kompulzie príznakom vnútorných konfliktov v ľudskom nevedomí. Niektoré priania, emócie a myšlienky sú potláčané, pretože by mohli vyvolať nepríjemné pocity a úzkosť. Potlačené psychické procesy sa tlačia do vedomia človeka, avšak vo zmenenej alebo symbolickej rovine v podobe obsesií. Osoba môže napríklad vytesňovať svoj hnev. Následne sa jej neustále vtierajú do vedomia obsesie (myšlienky) o krvi, vražde alebo násilí.

Liečba OCD psychoanalytickými psychoterapeutickými metódami spočíva v spoznaní klientových vedomých aj nevedomých emócií a myšlienok. Ich spoznaním a integrovaním v systéme človeka nastáva úľava a OCD ustúpi. Liečba však vyžaduje klientove aktívne zaangažovanie v psychoterapii a ochotu zdieľať svoje emočné prežívanie. Bez liečby je priebeh chronický  a má často tendenciu prichádzať a odchádzať vo vlnách. Šanca na zotavenie býva bez pomoci nízka.

Obsedantno-kompulzívna porucha a jej výskyt

U jedincov s OCD sa často objavujú aj ďalšie problémy. Mnoho dospelých s touto poruchou má celoživotnú diagnózu úzkostnej poruchy (76%) alebo depresívnej a bipolárnej poruchy (63%). V USA trpí touto poruchou približne 1,2% populácie, pričom sa podobné hodnoty uvádzajú aj medzinárodne (1,1 – 1,8%).

Obsedantno-kompulzívna porucha sa objavuje v priemere vo veku 19,5 rokov. Nástup po 35 roku je neobvyklý, ale vyskytuje sa. Ženy sú poruchou postihnuté častejšie než muži v dospelosti, zatiaľčo muži sú častejšie postihnutí v detstve.

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, Pražská 11, Bratislava Staré Mesto 81109 Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

9 názorov na “Obsedantno-kompulzívna porucha

 1. Pán doktor zameriavate sa konkrétne na liečbu oči? Môj brat urgentne hľadá odborníka na tuto diagnózu … vdaka za odpoved

  • Dobrý deň prajem,

   nie som si istý v akom kontexte to myslíte, ale liečbou očí sa nezaoberám.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 2. Dobry den pan doktor

  moj syn ma 27 a niečim takym prechadza to co sa popisuje tie myslienky ja som bezmocna ako synovi mozem pomoct,dakujem za vasu odpoved
  s pozdravom Evka

  • Dobrý deň prajem,

   pri veľmi intenzívnych prejavoch je vhodná návšteva psychiatra, aby posúdil či využiť medikamentóznu liečbu. V každom prípade by som však odporúčal dlhodobé psychoterapeutické stretnutia.

   S pozdravom, Dušan Fábik

 3. Dobry den, mam dceru ktora pravdepodobne trpi ocd. Prizbat si to nechce ani liecit. Sucastou vsetkych ritualov musim by ja, napr. 10 hodin musim lezat s nou v posteli nesmiem vstat.a robit to co ona hovori. Inac dostane zachvat. Uz som v koncoch. Trva to uz roky a neviem uz ako dalej. Co mam robit ? Niekedy uz to chcem ukoncit inou cestou ,,,,

  • Dobrý deň prajem,

   odporučil by som Vám navštíviť rodinnú poradňu. Keď pôjdete spolu s dcérou, myslím, že by to mohlo byť pre ňu v poriadku. Prípadne tam môžete ísť sprvu aj sama. Iné Vám nemôžem poradiť, bolo by to nezodpovedné. Na to treba dostatok informácii a ideálne osobný kontakt.

   S pozdravom, Dušan Fábik

   • Dakujem pekne za odpoved, my sme z KE. A ktoru rodinnu poradnu by ste nam odporucili ? Vy by ste prijali aj z KE ? Viem ze v sucasnej situaciu to nie je mozne, ale snad neskor. Dakujem

    • Popravde, v Košiciach sa veľmi neorientujem, takže je na Vás čomu sa rozhodnete dôverovať.

     A iste prijal by som, ale je pravdepodobné, že bude vhodné navštíviť poradňu viackrát a pravidelnejšie. Z logistického hľadiska by preto bolo lepšie navštíviť poradňu v okruhu bydliska.

     Keby ste ešte niečo potrebovali, napíšte mi pokojne súkromne na mail alebo facebook.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.