Úzkostné poruchy – príznaky a liečba

Úzkostné poruchy stále častejšie zasahujú životy ľudí. Za ich zvýšeným výskytom stojí najmä emočné napätie z každodenného života.

Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy sú reakciou organizmu na predpokladanú hrozbu. Oproti strachu, ktorý je len emočnou odpoveďou má úzkosť silnú fyzickú podobu. Typické sú bolesti hlavy, tlaky na hrudi, búšenie srdca či iné. Silnejšie formy úzkosti môžu obsahovať aj zvracanie, silné závraty či vizuálne a auditívne halucinácie. Úzkostné poruchy patria k najčastejším psychoterapeutickým problémom.

Základom je emočné prežívanie

Úzkosť ako telesná skúsenosť (búšenie srdca, bolesti brucha či hlavy, tras atď) nevzniká ani sa bežne neobjavuje bez príčiny. Úzkosť alebo napätie vzniká ako dôsledok množstva nahromadených emócií, ktoré však zostali nevyjadrené, potlačené alebo nespracované vo vnútri človeka. Vzhľadom na fakt, že zostali len vo vnútri a nemali možnosť sa ventilovať do vonkajšieho prostredia, spôsobujú u človeka napätie a viaceré fyzické prejavy, ktoré nazývame úzkosť.

Pokiaľ osoba pocíti štyri alebo viac z nižšie uvedených 13-tich symptómov v priebehu niekoľkých minút, môžeme hovoriť o úzkostnom ataku: búšenie srdca, potenie, tras alebo chvenie, pocity nedostatočnosti dychu, pocity dusenia, bolesť alebo nepríjemný pocit na hrudi, žalúdočná nevoľnosť, pocit závratu alebo mdloby, zimnica alebo návaly tepla, brnenie, derealizácia alebo depersonalizácia, strach jedinca, že sa zblázni či stratí kontrolu a napokon strach zo smrti.

Úzkosť sa môže liečiť psychofarmakami, avšak pri miernejších formách úzkosti sa odporúča najmä psychoterapeutické pôsobenie. Úlohou psychoterapeuta, špecificky psychodynamického psychoterapeuta, je pochopiť, čo skutočne zapríčiňuje úzkosť klienta (psychofarmaká obyčajne len blokujú prežívanie úzkosti). Psychodynamická psychoterapia sa preto orientuje na poznanie emočného prežívania, ktoré u klienta spôsobuje napätie, tras či ťažkosti s dýchaním, teda úzkosť. Pomáha klientom uvedomovať si a tolerovať komplexné a bohaté emočné prežívanie, ktoré vo výsledku znižuje prežívanú úzkosť. Sám klient však musí byť ochotný otvorene rozprávať o svojich myšlienkach a emočných zážitkoch. Vtedy môže byť psychoterapia úspešná a klientovi sa značne zlepšiť kvalita života.

Biochemické procesy v mozgu

Mnohí ľudia sa zdráhajú prijať predstavu, že za ich úzkosťou môže byť emočné prežívanie. Neraz pritom odkazujú na odbornú literatúru, ktorá spája úzkosť s biochemickými procesmi v mozgu. Treba povedať, že výskum skutočne preukázal hormonálne odlišnosti u ľudí s úzkosťou, avšak dá sa predpokladať, že sú to práve dlhodobo nahromadené emócie, ktoré spôsobujú dané hormonálne odchýlky.

Môžeme si to priblížiť na príklade keď si ide osoba zabehať. Pri behu sa uvoľní telo aj myseľ a organizmus vyplaví hormóny šťastia (napr. serotonín). Deje sa to však aj naopak. Pokiaľ je telo napäté z nahromadených emócií nie je schopné vyplavovať hormóny šťastia. V prvom rade je preto dôležité uvoľniť emočné prežívanie klienta, aby sa vytvoril priestor pre adekvátne hormonálne stavy.

Bez tohto uvoľnenia sa stáva beh, prechádzka, práca alebo akákoľvek iná aktivita len krátkodobou úľavou pred prežívanou úzkosťou, ktorá krátkodobo pomôže vyplaviť serotonín.

Rozlišujeme ich niekoľko

Pojem úzkostné poruchy odkazuje na celý rad rôznych foriem úzkostí. Americká psychiatrická asociácia (DSM -V) vyčlenila niekoľko typov úzkostných porúch:

  1. separačná úzkosť – jedinec sa obáva možnosti odlúčenia od osôb, s ktorými má emočné puto, a to vo veku, ktorý takémuto strachu vývinovo nezodpovedá.
  2. selektívny mutizmus – zlyhávanie hovoreného prejavu v špecifických sociálnych situáciách, napr. v škole. Za iných okolností však jedinec bežne rozpráva.
  3. fóbie – prežívanie strachu a vyhýbanie sa určitým predmetom alebo konkrétnym situáciám. Strach je nadmerný a nezodpovedá reálnemu nebezpečenstvu.
  4. sociofóbia – jedinec pociťuje strach alebo sa vyhýba sociálnym interakciám a situáciám, ktoré so sebou prinášajú možnosť, že bude pozorovaný. To zahŕňa sociálne interakcie, ako sú stretnutia s neznámymi ľuďmi, či situácie, v ktorých vystupuje pred ľuďmi.
  5. panická porucha – jedinec zažíva nečakané panické ataky v podobe záchvatov intenzívneho strachu alebo znepokojenia, ktoré sú sprevádzané fyzickými alebo kognitívnymi symptómami, napr. pocity dusenia, tras, potenie, bolesť na hrudi, nevoľnosť atď.
  6. agorafóbia – úzkosť, ktorá sa objavuje v špecifických situáciách, napr. pri používaní verejnej dopravy, pobyte v otvorených/uzatvorených priestoroch, státí vo fronte či v dave.
  7. generalizovaná úzkostná porucha – stála a nadmerná úzkosť z mnohých rôznych oblastí vrátane pracovného či školského výkonu.
  8. úzkostná porucha vyvolaná užívaním látok/liekov – úzkosť ako dôsledok intoxikácie, odvykacieho stavu alebo užívania lieku.
  9. úzkostná porucha spôsobená iným somatickým ochorením – úzkosti sú fyziologickým dôsledkom iného somatického ochorenia.

Informácie o úzkosti sa dajú v stručnej podobe prečítať aj v denníku Nový čas, ktorému som odpovedal na otázky (TU).

 

Autor: psychológ PhDr. PaedDr. Dušan Fábik, PhD., Drieňová 34, Bratislava Facebook: psychologdusanfabik

Zdieľajte

29 názorov na “Úzkostné poruchy – príznaky a liečba

  1. Dobrý deň chcem sa informovať môže mať úzkostná panička porucha príznaky ako je zhoršenie zraku dvojité videnie?

    • Dobrý deň,

      je pravda, že silná úzkosť môže aj výrazne fyzické príznaky. V takom prípade je ale vhodné ísť najprv k lekárovi nech naisto vylúči fyzickú príčinu. Bez toho sa nedá vedieť na 100% nikdy. Až vtedy sa dá hodnoverne potvrdiť psychogénna príčina.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  2. Dobrý den pán doktor, velmi ma zaujal vaš článok, v ktorom píšete, že je dôležité uvoľniť emočné prežívanie klienta, aby sa mohli vyplavovať tie správne hormony. Ja trpím uzkostnou poruchou, neberiem zatial ziadne lieky, i ked ich mam ulozené doma v supliku a denne sa snazim poruchu prekonat. Neviem si vsak uz pomocť, lieky su pre mna posledna instancia. Vedeli by ste mi prosim poradit koho, resp. akeho psychoterapeuta by som mala vyhľadať, kedže som uz na terapie chodila ale akosi nepomohli. Moja uzkost sa prejavuje bolestami hlavy, traviacimi problemami a tiez nepokojom. Vzdy sa to zhorsí, ked mam vela prace, stresu, atd. Najviac sa bojím šoferovat na dialnici, mimo domova, hlavne ked mam plné auto cudzích ludi (to uz ani nesoferujem), po meste a v blizkosti domova so šoferovanim nemam problem. V kine, divadle mozem sediet len na kraji, nemozem sediet v strede, asi by som sa zblaznila, ze odpadnem a nemozem dychat. Kvoli tomu si ani neviem poriadne vychutnat kulturny zazitok, stale som v strehu, aby som mohla uniknut. Budem vam vdacna za kazdu odpoved. S pozdravom Gabriela zo Ziliny.

    • Dobrý deň,

      rád by som Vám pomohol, ale Žilina je predsa vzdialenejšia, takže Vám neviem poradiť, nepoznám dôverne tamojších odborníkov. Môžem Vás len podporiť, aby ste to skúsili znovu. Je úplne bežné, že nie každý psychológ musí každému klientovi vyhovovať. Ak Vám môžem ešte nejako pomôcť či poradiť, pokojne mi napíšte súkromne na mail.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  3. Dobrý deň pán doktor, popri depresii zažívam silné úzkosti. Sú to stavy, ktoré vznikajú na základe prepustenia z prace v dôsledku korony. Momentálne som prvý raz za 25 rokov pracovného života pn a hľadám si novú prácu. Tie silné úzkosti vznikajú z toho, že mám strach, že sa nikde nezamestnam. Tieto myšlienky mi hmyria hlavou cele dni, už tri mesiace. Beriem AD, mala som aj tri sedenia u terapeut ky, ale ten hrozný strach je silnejší. Viete mi prosím poradiť ako sa toho zbaviť? Zároveň mam strach zo zlyhania. Ďakujem.

    • Dobrý deň, Lívia,

      mrzí ma, že sa dlhodobo trápite, ale nepoviem Vám nič nové. Zrejme by som na Vašom mieste skúsil pokračovať v terapii, príp. po nejakom čase skúsil inú terapeutku/terapeuta. Niekedy to môže trvať nejaké obdobie, kým sa plne porozumie z čoho vyplýva náš enormný strach zo zlyhania, či z našej výchovy, negatívnych zážitkov alebo niečoho iného. V každom prípade silnú úzkosti majú spravidla nejaké hlbšie opodstatnenie.

      Držím Vám palce.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  4. Dobrý deň, mne sa po pol roku vrátili silné panicke záchvaty, začala som sa vyhýbať ľuďom, pri ktorých sa mi to stalo, taktiež mám obavy, kde to dostanem. Je vtedy hrozný pohľad na mňa. Som už pol roka bez liekov a pol roka bol pokoj. Odvtedy, čo som to zažila, neviem prestať na to myslieť. Pijem čaje, rôzne doplnky výživy, nič nepomáha, cez deň som unavená, večer opak. Je to veľmi intenzívne a znepríjemňuje mi to fungovanie. Psychológ tvrdí, že sa to dá aj bez liekov, psychiater tvrdí opak. Každý si svoje zastáva. Neviem, či sa taký silný stav, pri ktorom aj zvraciam, dá vyriešiť bez liekov. Prosím poraďte mi ?

    • Dobrý deň,

      prax aj výskumy potvrdzujú, že veľmi efektívna býva kombinácia oboch faktorov – liekov a psychoterapie. Lieky totiž môžu v počiatočnej fáze liečby pomáhať znížiť intenzitu úzkosti, kým sa dostaví pozitívny efekt psychoterapie. Pokiaľ je úzkosť relatívne znesiteľná, lieky nemusia byť nevyhnutnosťou.

      Držím palce a prajem veľa síl.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  5. Zdravím, chcela by som sa opýtať, čo mám robiť ďalej… Už ako 17- ročnej mi bolo diagnostikovane panicka porucha, brala som Xanax a triticco, liečba 4 roky, sľúbila som sa, odišla do zahraničia bolo ok, po 4 rokoch sa to vrátilo, zasa liečba rok, potom som otehotnela, bolo ok, po pôrode odstavené mlieko a znova antidepresíva, vrátila som sa do zahraničia fungovali sme tam ďalšie roky celkom ok… Pred dvoma rokmi sme sa vrátili… Predtým boli moje šťavy o strachu, bolestí na hrudi, nutkajuce myslienky… Dnes mám.velky strach zo smrti, bolesť hlavy, ktorá pri pohybe silnie, obavy a aj pocity krutenia po bruchu… Život je s týmito stavmu veľmi obmedzujúci… Skúšala som doplnky výživy… K liekom, beriem jednu na deň seroxat… chcela by som fungovať normálne, bez obáv, žiť pre rodinu, ako to dosiahnuť, ako to zlepšiť, či sa toho zbaviť… Je možné s takými stavmi fungovať?

    • Dobrý deň,

      rád by som Vám poskytol nejakú špecifickú radu, ale môžem Vám odporučiť to čo som už odporučil v tejto diskusii. K medikamentóznej (psychiatrickej) liečbe by som určite pridal aj terapeutickú (psychologickú) liečbu. Nič lepšie Vám neviem neporadiť.

      S pozdravom, Dušan Fábik

    • Dobrý deň,

      to Vám žiaľ neviem potvrdiť ani vyvrátiť. Nie som odborník na akupunktúru, takže o tom nemám špecifické informácie. Zrejme by som Vám odporučil vyhľadať nejaké štúdie pojednávajúce o vzťahu úzkosti a akupunktúre.

      Pekný deň.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  6. Dobrý deň, taktiež by som Vás chcela poprosiť o radu, prípadne o také „uistenie“, ci všetko to čo pocitujem a co ma obmedzuje je úzkostná panická porucha. Za posledné 2 roky, od kedy som zacala mat prejavy som zažila ozaj XY prejavov od fyzickych cez psychické. Najčastejšie to prichádza úplne nečakane, akoby elektrizacia celého tela a pocitujem také akoby vlny úzkosti, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Úplne po tých atakoch cítim uvolnenie a miestami pochybnosti, ci je to určite to a nie niečo iné. Pochybnosti sú zrejme prirodzené, keďže tie prejavy sú ozaj rôzne (búšenie srdca, chvenie tela, návaly tepla, derealizácia, slabosť, pocit na vracanie, slabosť končatín, mierne dvojité videnie už v ťažších úzkostiach, sucho v ústach a ne opodstatnený strach, brnenie, extrasystoly, ..) najviac obmedzujúce je ore mna, ze ti príde náhle, az ma to vydesí a som potom mierne akoby paralizovaná „co sa to opäť deje“ a milión otázok. Absolvovala som XY vyšetrení kardio, neurologia (MR mozgu), všetko čisté, pacient ukážkový podľa knihy. Navstevujem psychologicku, ktorá usúdila, ze ide o po stresovú traumu, psychiatricka ma lieči na úzkostnú poruchu a mierne depresie. Užívala som už AD, teda hľadala som tie správne, zacala som Serliftom, no tieto AD mi nesadli, presla som na Eliceu, tie mi účinkovali, no nie dostatočne tak mi Dr. predpísala Dulseviu po ktorej som mala opäť horšie stavy, následne mi dala Citalec, no ten mi nesedel a tak teraz užívam Magrilan už vyše mesiaca. Tento liek mi zatiaľ vyhovuje, no stále mám tie prejavy. Pravdu povediac už toho je omnoho menej, no tie „slabsie“ dni ked sú tie prejavy sú pre mňa velmi vyčerpávajúce a ja neviem ako sa ďalej pohnúť. Ďakujem za každú pomoc a radu.

    • Dobrý deň,

      viem, že znášať všetky uvedené príznaky musí byť enormne ťažké, ale dôverujem diagnostike, ktorá bola vykonaná. Z Vášho popisu vyznieva skutočne precízne. A z príznakov to vyznieva naozaj ako úzkostná porucha. Skúste chodiť dlhodobo na terapiu a to by okrem liekov mohlo mať ďalší pozitívny efekt.

      Držím palce.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  7. Dobry den pan Fabik, moj priatel trpi uzkostnou poruchou, ktoru si odmieta pripustit/riesit napriek tomu, ze ju potvrdenu aj 2 klinickymi psychologmi. Mne vsak tvrdi, ze ziadnu poruchu nema, ze jeho busenie srdca je somatickeho povodu a neustale hlada nove diagnozy. Dokonca po vcerajsej navsteve klinickej psychologicky sa vyjadril, ze busenie srdca, traviace tazkosti nemaju s uzkostou nic spolocne (vraj slova psychh.). A ze mu stacia vitaminy a dalsie hladanie – tentokrat hist.intolerancie. Zial, u spominanej psych bol uz v oktobri 2020 a vratil sa s podobnym zaverom. Vcera, po 4 mes neskor, ked je jeho stav horsi, prisiel po (mnou vynutenej navstevy tej psych) s podobnym zaverom. Dokonca, hoci nie, sa opisal ako kardiak a neustale hlada fyzicku pricinu svojich stavov, pricom mne je jasne, ze takto o dalsie 4 mesiace skonci asi naozaj aj na psychiatrii. Uz mu robi zle aj navsteva obchodu, navstevy, a ked vytiahnem temu, ze jeho problem je v hlave, chyti sa za srdce, ze nech s tym prestanem, ze mu tym ublizujeem. A tak stale ignoruje a ja skutocne nechapem, ako mu udajne psychologicka mohla povedat, ze on ma hlavu v poriadku a zaroven mu do spravy (ako aj ina psychologicka, aj tato) uviedla, ze trpi nespecifikovanou uzkostnou poruchou a stavmi panickeho ataku.
    Pan Fabik, ako mu ma otvorit oci? Uz sa nedokazem prizerat, ako sa jeho stav zhorsujem, ako on vsetko potlaca, ignoruje a snazi sa tvarit, ze je v poriaku.
    Dakujem Vam

    • Dobrý deň,

      nachádzate sa v neľahkej situácii a chápem frustráciu, ktorú zažívate. To, že mu niekto povie, že má v hlavu poriadku a zároveň trpí úzkosťou sa nemusí vylučovať. Úzkosť nie je psychotické ochorenie, pokojne ju môže mať, aj keď má hlavu v poriadku.

      Vnímam, že je to ale celé na Vašom priateľovi. Pokiaľ sám nebude chcieť, tak ho nepresvedčí žiadna správa ani slovo psychológa. Vy do jeho rozhodnutia môžete zasiahnuť až vtedy, keby reálne ohrozoval na živote seba alebo druhých.

      Nanešťastie, takto môže sám seba klamať celé roky. Zodpovednosť za vlastné zdravie je však na ňom.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  8. dobry den. cca pred pol rokom som sa zacala citit zvlastne, pocit nedostatocneho nadychu a z toho nasledne strach, neskor sa pridalo zvlastne brnenie tela, zasklby svalov, krce v lytkach, mravcenie v tvari, mam stale studene ruky a nohy, navaly horucavy, hlavne v noci, zle spavam, resp sa budim okolo 4-5 rano. som tiez precitlivela na zvuky, aj na tie najbeznejsie. roky mam migrenu a po nehode poskodenu krcnu chrbticu. za posledny rok som bola v strese kvoli obavam z covidu (mali ho viaceri mne velmi blizki ludia), zomrela mi na rakovinu kamaratka.. proste emocne tazke obdobie. pred dvoma tyzdnami mi na EMG vysetreni diagnostikovali tetaniu a odporucili liecbu magneziom. neviem, po akom case by sa mohli priznaky zmiernovat, zatial vsak zlepsenie nepocitujem, skor zhorsenie. bola som aj u psychiatricky, ta mi vsak automaticky chcela predpisat anridepresiva (tym by som sa rada vyhla a zvladla toto vsetko vlastnou volou a inymi sposobmi). prosim viete mi poradit nejake cesty, ako si zlepsit stav? ten terajsi ma totiz vyradil zo zivota a rada by som sa dozvedela, ako s tym bojovat. skusala som autogenny trening (najdeme na youtube), ale neviem sa dostatocne uvolnit. dakujem vopred za ochotu a odpoved.

    • Dobrý deň,

      všetky popísané prejavy sú znakom úzkosti či už nedostatočný nádych, brnenie, horúčavy, zlý spánok. Aj tetániu a jej znaky môžete považovať za prejav úzkosti. A keďže má úzkosť pôvod v našom emočnom prežívaní, môžem odporučiť jedine dlhodobú psychoterapiu.

      Držím palce. Pekný deň.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  9. Dobrý deň mám problém s tinitusom a ten mi spôsobil problém so spaním s spustil úzkosť ako to mam riešiť som vyčerpaný a k tomu ešte úzkosť a nutkave myšlienky ktoré sa týkajú iba spania deštruktívne myšlienky

    • Dobrý deň,

      je vysoko pravdepodobné, že sa všetky popísané ťažkosti sú prejavom úzkosti. Aj nutkavé myšlienky, aj problémy so spánkom aj, tinitus (často má psychogénny pôvod). Preto by som Vám odporučil psychoterapiu. Pokiaľ sa domnievate, že má tinitus iný pôvod, tak sa musíte poradiť s lekárom, v tom Vám potom ja neviem pomôcť.

      Pekný večer.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  10. Dobry deň.Trpím roky úzkosťami (návaly tepla,búšenie srdca,motanie hlavy,nesústredenosť)viete nikdy som nechceľa brať žiadne lieky,bála som sa že budem závislá.Ale môj život sa mi začína rúcať…..bojím sa cestovať,neužívam si život stále zarmútená,strašne by som si chceľa nájsť prácu,ale kvôli môjmu stavu nemôžem,strašne ma to ničí,pripadám si úplne ina ako ostatný ľudia?chystám sa k psychiatrovi ale mám strach z AD,dopočula som sa že najprv sa budem cítiť z toho ešte horšie,ja proste sa už chcem cítiť ako iný ľudia bez strachu a obmedzenia.

  11. Dobry den chcela by som vediet co robit trpim stale strachom ci uz je to pri uziti lieku pri samote doma pri cestovani nikde nemozem sama musim mat doprovod a to uz nechcem svoju rodinu obtazovat chcela by som sa stoho dostat a hlavne nebat sa ist sama kde potrebujem hlavne by som chcela pracovat aby som nesedela doma to je premna najhorsia vec co moze byt nechcem uzivat silne lieki navykove dakujem

    • Dobrý deň,

      mrzí ma, že máte ťažkosti, ktoré Vás denno-denne sprevádzajú. V tomto prípade Vám neviem povedať nejakú jednoduchú a univerzálnu radu. Podľa Vášho popisu sa jedná o pomerne intenzívne úzkostné prežívanie, v rámci ktorého by Vám mohla pomôcť psychoterapia, príp. primeraná medikamentózna liečba.

      Držím palce.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  12. Dobry den, v januari som raz zfajcil silnu marihuanu, bolo mi z nej zle a vyvolala vo mne uzkost ktora pretrvava az dodnes. Mam vtierave myslienky, trpim strachom z banalnych veci a strasne mi kolise pri tych stavoch krvny tlak. Navyse sa neviem riadne vyspat. Viem ze je to uzkost a nie nejaka fyziologicka choroba, pretoze na internom mi povedali ze fyzicky som zdravy a som si na 100% isty ze tu poruchu vo mne spustila trava. Chcem sa opytat ci je mozne vyliecit tuto poruchu svojpomocne bez liekov, dajme tomu pravidelnym sportovanim, relaxaciou a vecami ktore vo mne vyvolavaju radost, alebo je treba lieky. Pretoze zo stresu tieto stavy nemam. Vdaka za odpoved.

    • Dobrý deň prajem,

      mrzia ma všetky stavy, ktorými musíte prechádzať, vrátane problému so spánkom či úzkosťami. Naozaj však neviem posúdiť či máte možnosť sa vyliečiť relaxáciou alebo inými svojpomocnými technikami. Myslím si, že bude lepšie keď Váš stav posúdi psychiater. Určite nespravíte chybu keď sa odhodláte k návšteve.

      Držím palce.

      S pozdravom, Dušan Fábik

  13. Dobrý deň pán doktor. Tieto stavy už prežívam od roku 2016. Doteraz som nekontaktovala žiadneho odborníka, ani neužívala žiadne lieky. Mala som len cbd kvapky, lebo som mala kvôli úzkostiam veľmi zlé obdobie,kde som pomaly 3 mesiace nevedela v noci spávať. Prvé 3 roky to bolo ôk, mala som stále v hlave strach, bola som v strehu atď.ale dokázala som fungovať. Mega silná úzkosť ma chytila raz v aute ,keď som išla s mamou do iného mesta (soferovala som ja) a hrozne zlé mi zostalo. Odvtedy ani nesoferujem, do toho konkrétneho mesta nejdem, v aute som sa začala cítiť veľmi zlé, to aj ako spolujazdec. Ale je to opäť o niečo lepšie. Chcem sa len opýtať. Je možné, že preto mam stále vysoký tep? Občas búšenie srdca, potom už mám zasa stavy, že ide na mňa infarkt a atď…potom mam pocit,že mi nejaký úder vynechá,alebo mi srdce preskočilo a potom je zas všetko ok. Tieto stavy mam už od roku 2016… Za Vašu odpoveď ďakujem pekne. S pozdravom Marika.

    • Dobrý deň, pani Marika,

      áno, úzkosti môžu spôsobovať Vami popísané symptómy. Aj búšenie srdca, aj pocity prichádzajúceho infarktu atď.

      Držím palce a prajem pekný deň.

      S pozdravom, Dušan Fábik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.